Reklama
Rozwiń

Jak używać kierunkowskazu na rondzie? Jest nowy wyrok sądu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie rozstrzygnął kwestię, która od wielu lat wzbudza duże wątpliwości wśród kierowców. Chodzi o używanie kierunkowskazu podczas wjeżdżania, przejeżdżania i zjeżdżania z ronda.

Publikacja: 30.10.2024 08:55

Rondo należy traktować jako "zwykłe" skrzyżowanie - stwierdził w uzasadnieniu sąd.

Rondo należy traktować jako "zwykłe" skrzyżowanie - stwierdził w uzasadnieniu sąd.

Foto: Adobe Stock

W grudniu 2016 roku na łamach „Rzeczpospolitej", jako pierwsi opisaliśmy głośne orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach (sygn. akt II SA/Gl 888/16), z którego wynikało, że wjeżdżający na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie może sygnalizować zmiany kierunku ruchu lewym kierunkowskazem.

W styczniu 2018 roku podobny problem rozstrzygał sąd w Lublinie. Sprawa dotyczyła egzaminu na prawo jazdy zakończonego niepowodzeniem. Według egzaminatora, błąd zdającego polegał na braku zasygnalizowania zmiany kierunku jazdy w lewo podczas przejazdu przez skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Sąd w tym przypadku stwierdził, że rondo należy traktować jako "zwykłe" skrzyżowanie i włączenie sygnalizacji powinno mieć miejsce w czasie zjeżdżania ze skrzyżowania. Wtedy występuje zmiana kierunku ruchu. Przy wjeździe na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie następuje zmiana kierunku jazdy i brak podstaw by zamiar wykonania takiego manewru należało wcześniej zasygnalizować. Pod koniec lutego 2020 r. wyrok ten podtrzymał Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt I OSK 2025/18), oddalając skargę egzaminatora.

Używanie kierunkowskazu na rondzie. Egzaminowany nie musi ponawiać tego, co już zasygnalizował

Mimo tych orzeczeń, nadal pojawiają się wątpliwości, jak używać kierunkowskazu na rondzie. Pokazuje to sprawa z Krakowa, a dokładniej egzaminu na prawo jazdy zakończonego negatywnym wynikiem. Powodem był "brak właściwego sygnalizowania zamierzonych manewrów na drodze, to znaczy brak włączonego lewego kierunkowskazu podczas przejazdu przez tarczę skrzyżowania, tj. kiedy egzaminowany nie wyjeżdżał z ruchu okrężnego tylko dalej kontynuował jazdę po tarczy ronda, do czasu włączenia prawego kierunkowskazu sygnalizującego zamiar opuszczenia skrzyżowania wskazanym przez skarżącego wylotem ze skrzyżowania".  Egzaminowany dojeżdżając do ronda sygnalizował, że zamierza zjechać trzecim zjazdem z ronda poprzez włączenie sygnalizatora skrętu w lewo, następnie w czasie jazdy po rondzie nie miał włączonego żadnego sygnalizatora, a dopiero włączył sygnalizator skrętu w prawo sygnalizując zamiar zjazdu z ronda.

Egzamin został unieważniony przez Marszałka Województwa Małopolskiego, który zakwestionował argumentację egzaminatora. Uznano, że na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym "egzaminowany nie musi ponawiać tego, co już zasygnalizował - tj. sygnalizować na tarczy skrzyżowania zamiaru skrętu w lewo, co uczynił przed wjazdem na skrzyżowanie".

Ocenę tę podzieliło Samorządowe Kolegium Odwoławcze, które stwierdziło, iż "kierujący wjeżdżając na rondo nie ma obowiązku poruszając się po nim ciągłego sygnalizowania swojego zamiaru, wystarczające jest zasygnalizowanie go przy wjeździe i wyjeździe".

Czytaj więcej

Na rondo wjeżdżamy bez kierunkowskazu - prawomocny wyrok NSA

Sąd: rondo należy traktować jako "zwykłe" skrzyżowanie

Na skutek skargi egzaminatora sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie (sygn. akt III SA/Kr 764/24). W wyroku z 10 września 2024 roku uznano, że rondo należy traktować jako "zwykłe" skrzyżowanie i włączenie sygnalizacji powinno mieć miejsce w czasie zjeżdżania ze skrzyżowania. Wtedy występuje zmiana kierunku ruchu.

Sąd podzielił pogląd zaprezentowany we wcześniej wspomnianym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z27 lutego 2020 r. (sygn. akt I OSK 2025/18) mówiący o braku podstawy prawnej do nakazania włączenia kierunkowskazu przy wjeżdżaniu na rondo, z uwagi na to, że w czasie wjazdu na rondo kierowca i tak nie może zmienić kierunku jazdy, zatem nie musi uprzedzać o tym innych kierowców sygnałami. Taki obowiązek powstaje dopiero przed rozpoczęciem manewru opuszczania ronda, a w przypadku rond o więcej niż jednym pasie – przed rozpoczęciem manewru zmiany pasa poprzedzającym opuszczenie ronda. Jedynie w sytuacji, gdy wjazd na takie skrzyżowanie jest połączony ze zmianą pasa ruchu (np. w przypadku konieczności ominięcia przeszkody, czy też zmiany pasa na samym skrzyżowaniu wielopasmowym) istnieje obowiązek sygnalizowania takiego manewru. Co do zasady, dopiero opuszczenie ronda jest zmianą kierunku ruchu, gdyż sam zjazd może odbyć się w jedną, ze zwykle wielu dostępnych dróg zjazdowych.

Czytaj więcej

Na rondo wjeżdżamy bez włączania lewego kierunkowskazu - wyrok WSA w Gliwicach

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 10 września 2024 roku

Sygn. akt III SA/Kr 764/24

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku