O wynikach kontroli doraźnej „Wybrane aspekty gospodarowania rezerwami strategicznymi i realizacji zadań powierzonych przez RARS” poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie. Szczegóły przedstawili Rafał Ostrowski i Anna Wisz, dyrektor i wicedyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi NIK.
- Celem głównym kontroli była ocena, czy RARS prawidłowo i rzetelnie realizowała zadania z zakresu ustawy o rezerwach strategicznych. Kontrolą objęto okres od 1 stycznia 2021 do 6 marca 2025 roku. W kontroli przesłuchano łącznie 18 świadków, obecnych oraz byłych pracowników RARS oraz wybranych kontrahentów - powiedział Ostrowski. Zaznaczył, że obecnie nadzór nad Rządową Agencją Rezerw Strategicznych sprawuje szef MSWiA, a do 1 lipca 2024 r. - premier.
Czytaj więcej
Polski sąd odmówił listu żelaznego byłemu prezesowi RARS i jest to ostateczna decyzja. Jego powró...
Wojna na Ukrainie i walka z Covid-19. Na co RARS wydawała pieniądze?
- RARS dba o zapewnienie strategicznych rezerw produktów żywnościowych, medycznych i technicznych oraz zapasów paliwa, nie tylko w czasie pokoju, ale przede wszystkim na wypadek konfliktu zbrojnego, zagrożenia zdrowia publicznego, klęski żywiołowej lub innej sytuacji kryzysowej – tłumaczył.
- W latach 2021-24 poza tworzeniem rezerw w ramach rządowego planu rezerw strategicznych agencja tworzyła rezerwy strategiczne oraz dokonywała zakupów związanych między innymi z przeciwdziałaniem zagrożeniu związanemu z pandemią Covid-19 oraz zakupów związanych z atakiem zbrojnym Federacji Rosyjskiej na Ukrainę - mówił kontroler zaznaczając, że na potrzeby tych zakupów w RARS wprowadzono dwie wewnętrzne instrukcje, z 28 października 2022 r. w sprawie Ukrainy i z 3 marca 2020 r. w sprawie Covid-19.