Zgodnie z 228 ust. 4 Konstytucji, ustawa może określić podstawy, zakres i tryb wyrównywania strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela – chodzi o stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej (ust. 1 art. 228). W tym celu przyjęto ustawę z 22 listopada 2002 r. o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela (Dz.U. Nr 233, poz. 1955; dalej: ustawa).
Jak liczymy stratę
W myśl art. 2 ust. 1 ustawy, każdemu, kto poniósł stratę majątkową w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu nadzwyczajnego, służy roszczenie o odszkodowanie. Ust. 2 art. 2 precyzuje, iż odszkodowanie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje wyrównanie straty majątkowej, bez korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby strata nie powstała. Zaś ust. 3 art. 228 odsyła do kodeksowej odpowiedzialności deliktowej, a konkretnie do art. 415–420 k.c.
Z wiedzy ogólnej o odpowiedzialności odszkodowawczej wiemy:
1) stratą jest zmniejszenie wartości majątku poszkodowanego, które nastąpiło do chwili zakończenia oddziaływania czynnika stratę wywołującego – czyli np. stratę liczymy do czasu obowiązywania stanu klęski żywiołowej jako czynnika powodującego uszczerbek majątkowy;