Wcześniej do debaty w miejscowości znajdującej się w województwie świętokrzyskim wzywał sam Karol Nawrocki. 27 marca Nawrocki zaapelował do Trzaskowskiego o debatę w Końskich. Fragment tego wystąpienia Trzaskowski umieścił w umieszczonym w serwisie X 9 kwietnia nagraniu, w którym apeluje o debatę 11 kwietnia.
Dlaczego Grzegorz Schetyna powiedział, że wybory wygrywa się w Końskich?
Końskie zostało wskazane jako miejsce debaty prezydenckiej w nawiązaniu do wypowiedzi Grzegorza Schetyny z 2015 roku. Po przegranych przez Koalicję Obywatelską wyborach parlamentarnych Schetyna powiedział, że „wybory wygrywa się w Końskich, a nie w Wilanowie”. Końskie, miejscowość znajdująca się w ówczesnym okręgu wyborczym Schetyny (w 2015 roku startował w okręgu wyborczym numer 33, w województwie świętokrzyskim), stała się w tym powiedzeniu symbolem nadmiernej koncentracji Platformy Obywatelskiej na elektoracie wielkomiejskim i zignorowanie tzw. polski powiatowej, której głosy dały zwycięstwo PiS (Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku, jako pierwsza w historii III RP partia, uzyskała bezwzględną większość w parlamencie).
W 2020 roku Andrzej Duda zapraszał Rafała Trzaskowskiego na debatę do Końskich
Powiedzenie Schetyny było potem wielokrotnie przywoływane przez polityków z różnych ugrupowań. W czasie kampanii prezydenckiej w 2020 roku sztab Andrzeja Dudy przed II turą zaproponował Rafałowi Trzaskowskiemu debatę w Końskich, którą miała zorganizować ówczesna TVP. Ostatecznie w Końskich pojawił się wówczas tylko Duda, Trzaskowski zorganizował własną „debatę” w Lesznie, w czasie której odpowiadał na pytania dziennikarzy. Decyzję Trzaskowskiego, by nie uczestniczyć w debacie z Dudą, uznano później za błąd.
Czytaj więcej
W Końskich prezydent Andrzej Duda wziął udział w debacie TVP, w czasie której debatował z mieszka...
Wcześniej, 4 marca 2020 roku prezydent Andrzej Duda podpisał na peronie stacji w Końskich program Kolej Plus, czyli nowelizację Ustawy o transporcie kolejowym, obiecując przywrócenie połączenia kolejowego z miastem (obietnicę tę zrealizowano w grudniu 2021 roku). Zdjęcie z 4 marca, na którym Andrzej Duda siedzi za biurkiem ustawionym na peronie, stało się wówczas internetowym memem.