Legislacyjne ożywienie państwa może być skutkiem różnorakich zdarzeń faktycznych i prawnych. Przykładów dostarcza co rusz życie, w którym sytuacje standardowe przeplatają się z nieprzewidzianymi i niepowtarzalnymi fenomenami. Część tych okoliczności ustawodawca próbuje ująć w normy prawne; próby te bywają wszakże różnie postrzegane.
Na łamach „Rzeczpospolitej" (nr 157/2015) poruszono zagadnienia związane z uchwaloną niedawno ustawą o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Ustawa ta między innymi ma regulować kwestię oddziaływania Rady na legislacyjne zamierzenia rządu: przepisy art. 7 ustanawiają mechanizm zakładający prawo strony społecznej do przygotowywania projektów legislacyjnych i przedstawiania ich właściwym organom, które mogłyby podjąć dalsze prace prawodawcze dotyczące tych projektów. Rozwiązania zawarte w ustawie spotkały się zarówno z krytyką, jak i aprobatą w kontekście konstytucyjności proponowanej regulacji. Wątki krytyczne bazowały na zinterpretowaniu nowych rozwiązań jako wykroczenie poza standardowe procedury legislacyjne oraz przydanie pośrednich uprawnień quasi-legislacyjnych podmiotom trzecim. Postawiono także zarzut naruszenia przez nową regulację autonomiczności Rady Ministrów i jej prawnej niezależności w korzystaniu z inicjatywy legislacyjnej.
Kto na kogo wpływa
Waga sprawy i charakter argumentów wymagają w mojej opinii dokonania pewnego uporządkowania terminologicznego. Otóż z punktu widzenia omawianej materii – tj. kwestii wszczynania prac prawodawczych przez właściwe organy – istotne znaczenie mają trzy pojęcia: inspiracji ustawodawczej, prawa inspiracji ustawodawczej oraz inicjatywy ustawodawczej. Postaram się je syntetycznie scharakteryzować.
Inspiracją ustawodawczą można nazwać wszystkie bodźce, impulsy i motywacje rzutujące na podjęcie decyzji dotyczącej wszczęcia postępowania legislacyjnego. Zjawiska te pozostają w sferze zdarzeń oraz realnych działań wielu aktorów mających wpływ na szeroko rozumianą aktywność prawodawczą. Inspiracją może być wobec tego zjawisko masowe (np. społeczny protest mający na celu zmianę przepisów prawa) lub wystąpienie indywidualne (np. apel cieszącej się społecznym poparciem postaci). Może to być konsekwencja długotrwałych działań (np. artykułowanych przez wiele lat nacisków określonych środowisk) lub zdarzenie nagłe (np. tragiczny wypadek, który unaocznia potrzebę legislacyjnej interwencji w określonej dziedzinie). Wreszcie – może chodzić o zdarzenia obiektywne, niezależne od woli ludzkiej (np. katastrofa naturalna, której przebieg ujawnia niedoskonałości niektórych regulacji związanych z zarządzaniem kryzysowym), albo o świadome działania obywateli, organizacji czy instytucji publicznych. Najogólniej rzecz biorąc, ten prelegislacyjny etap występuje zawsze, albowiem zawsze wzbudzenie legislacyjnej aktywności państwa jest poprzedzane jakąś namacalną okolicznością, jakimś społecznym lub intelektualnym zaczynem. Ujmując to zagadnienie od strony strukturalnej – polityczny ośrodek decyzyjny każdorazowo „przepracowuje" różnorodne impulsy dotyczące potrzeby stworzenia określonej regulacji i rozstrzyga o ich dalszym losie, w tym o formalnym wszczęciu prac legislacyjnych.
Z kolei prawo inspiracji ustawodawczej to po prostu normatywna instytucjonalizacja zjawiska inspiracji ustawodawczej, a zatem jej „kwalifikowana" postać. Istotą prawa inspiracji ustawodawczej jest uregulowanie aktywności legislacyjnej poprzedzającej podjęcie czynności inicjujących postępowanie ustawodawcze w parlamencie. Prawo inspiracji ustawodawczej nie prowadzi (przynajmniej – nie prowadzi bezpośrednio) do ustanowienia normy, ale zmierza do przygotowania propozycji legislacyjnej, która może stać się kolejno przedmiotem inicjatywy ustawodawczej. Warto przy tym zauważyć, że prawo inspiracji może mieć charakter prosty lub złożony. W tym pierwszym przypadku idzie o przepisy kompetencyjne, które dają organowi władzy publicznej możność przedłożenia stanowiska w danej sprawie związanej z legislacją. Przykładem może być art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy z 15 lipca 1987 r. o rzeczniku praw obywatelskich, w myśl którego rzecznik może występować do właściwych organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej bądź o wydanie lub zmianę innych aktów prawnych w sprawach dotyczących wolności i praw człowieka i obywatela.