Już za trzy miesiące, 1 lipca 2016 r., wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE.
Rozporządzenie, zwane eIDAS, określa warunki identyfikacji elektronicznej osób fizycznych i prawnych, przepisy dotyczące usług zaufania, w szczególności transakcji elektronicznych, oraz ustanawia ramy prawne dla podpisów elektronicznych, pieczęci elektronicznych, usług rejestrowanego doręczenia elektronicznego i usług certyfikacyjnych uwierzytelniania witryn internetowych. Co istotne, będzie miało pierwszeństwo przed przepisami krajowymi, w tym przed kodeksem postępowania cywilnego i kodeksem postępowania administracyjnego. Jest to o tyle ważne, że reguluje ono kwestię dokumentów, wprowadza definicję dokumentu elektronicznego jako dokumentu multimedialnego (który może być nie tylko tekstem, lecz również obrazem, dźwiękiem itd.), a także wprowadza europejskie standardy w zakresie autentyczności i integralności dokumentów elektronicznych, w tym ich transgraniczność, i ogólnoeuropejską uznawalność przez organy administracji i sądy państw członkowskich.
Pierwsi byli Czesi
Jednym z ciekawych nowych narzędzi wprowadzonych rozporządzeniem eIDAS jest pieczęć elektroniczna. Nie jest to jakaś nowa koncepcja – od ponad 15 lat funkcjonuje ona m.in. w czeskim systemie prawnym, z kolei w Belgii trwają obecnie prace nad aktem prawnym wprowadzającym to narzędzie. W Polsce także były próby jej wprowadzenia (m.in. siedem lat temu do ustawy o podpisie elektronicznym), ostatecznie jednak tego zaniechano.
Definicja pieczęci elektronicznej jest zawarta w art. 3 pkt 25 rozporządzenia i oznacza dane w postaci elektronicznej dodane do innych danych w postaci elektronicznej lub logicznie z nimi powiązane, aby zapewnić autentyczność pochodzenia oraz integralność powiązanych danych. Może zatem zapewnić odbiorcę o integralności danego dokumentu oraz o tym, że pochodzi on z danej organizacji.
Z chwilą wejścia rozporządzenia eIDAS w życie pieczęcie elektroniczne pojawią się w polskim systemie prawnym. Podmiotem uprawnionym do korzystania z pieczęci elektronicznych dla opatrywania dokumentów są podmioty niebędące osobami fizycznymi (dla nich przeznaczony jest podpis elektroniczny), a więc także organy administracji, sądownictwo, osoby prawne itd.