E-pieczęć uwierzytelni firmowe i urzędowe dokumenty

Dzięki unijnemu rozporządzeniu już niedługo integralność o raz autentyczność dokumentu będzie można potwierdzić pieczęcią elektroniczną – zauważają prawnicy Dariusz Szostek, Aneta Zwolińska.

Publikacja: 23.03.2016 07:37

E-pieczęć uwierzytelni firmowe i urzędowe dokumenty

Foto: 123RF

Już za trzy miesiące, 1 lipca 2016 r., wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE.

Rozporządzenie, zwane eIDAS, określa warunki identyfikacji elektronicznej osób fizycznych i prawnych, przepisy dotyczące usług zaufania, w szczególności transakcji elektronicznych, oraz ustanawia ramy prawne dla podpisów elektronicznych, pieczęci elektronicznych, usług rejestrowanego doręczenia elektronicznego i usług certyfikacyjnych uwierzytelniania witryn internetowych. Co istotne, będzie miało pierwszeństwo przed przepisami krajowymi, w tym przed kodeksem postępowania cywilnego i kodeksem postępowania administracyjnego. Jest to o tyle ważne, że reguluje ono kwestię dokumentów, wprowadza definicję dokumentu elektronicznego jako dokumentu multimedialnego (który może być nie tylko tekstem, lecz również obrazem, dźwiękiem itd.), a także wprowadza europejskie standardy w zakresie autentyczności i integralności dokumentów elektronicznych, w tym ich transgraniczność, i ogólnoeuropejską uznawalność przez organy administracji i sądy państw członkowskich.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Rząd, weryfikując tzw. neosędziów, sporo ryzykuje
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Deregulacyjne pospolite ruszenie
Opinie Prawne
Michał Bieniak: Adwokat zrobił swoje, adwokat może odejść
Opinie Prawne
Maria Ejchart: Niezależni prawnicy są fundamentem państwa prawa
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Łaska Narodu na pstrym koniu jeździ. Ale logika nie