Zodnie z definicją wypracowaną na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego w listopadzie 2018 r. wizy humanitarne są chronionymi procedurami wjazdowymi mającymi na celu zaspokojenie indywidualnych lub zbiorowych potrzeb w zakresie ochrony w krajach trzecich. Państwa mogą z nich korzystać, aby umożliwić osobom potrzebującym legalny i bezpieczny dostęp do ochrony. Hiszpański polityk i prawnik Juan Fernando López Aguilar nazwał wizę humani-tarną „prawem do bycia usłyszanym bez narażania życia".
W aktualnej sytuacji po taką ochronę najczęściej sięgają prześladowani przez reżim Łukaszenki Białorusini, dla których zmiana ta jest szczególnie istotna.
Czytaj także: TSUE: cudzoziemiec bez prawa do sądu
– Rzeczywiście, obowiązująca ułatwiła podejmowanie pracy w Polsce niektórym cudzoziemcom – objaśnia radca prawny Anna Telec, była sędzia Sądu Okrę-gowego w Warszawie odwoławczego Wydziału Pracy. –Zgodnie ze zmodyfikowanym art. 87 ust. 1 pkt 12 lit. a) ustawy o promocji zatrudnienia, cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli posiada zezwolenie na pracę oraz przebywa na terytorium Polski na podstawie wizy, z wyjątkiem wizy wydanej w celu turystycznym lub w celu korzystania z ochrony czasowej. Z katalogu wiz, które nie uprawniają do wykonywa-nia pracy w Polsce, usunięto wizę wydawaną w celu przyjazdu ze względów humanitarnych, z uwagi na interes państwa lub zobowiązania międzynarodowe – objaśnia specjalistka.
Jednocześnie zapewnia, iż nie ma powodu do obaw o zbytnie nasilenie konkurencji na rynku pracy między cudzoziemskimi i rodzimymi pracownikami: – Zmiana taka, poza chlubnymi i godnymi poparcia względami humanitarnymi, ma dotychczas niewielki wpływ na rynek pracy, ponieważ z informacji prasowych z resortu MSWiA wynika, że z wiz humanitarnych skorzystało do tej pory zaledwie ok. 800 osób. Wiza humanitarna może oczywiście stać się „popularna" ze względu na nowe, związane z nią ułatwienia w podejmowaniu pracy w naszym kraju. Zważywszy jednak na wysiłki państwa i samych pracodawców do zachę-cania obcokrajowców, zwłaszcza tych zza wschodniej granicy, do zatrudniania się w Polsce, ostatnia zmiana ustawy powinna mieć pozytywny wpływ na krajowy rynek pracy.