Odyseja władców lodu
Ludmiła Biełousowa i Oleg Protopopow najpierw zrewolucjonizowali łyżwiarstwo figurowe, a później uciekli na Zachód przed sowieckim reżimem.
W świecie kowalek własnego losu
„To właśnie dorobek emancypantek z okresu dwudziestolecia międzywojennego, a także żołnierek, młodych harcerek, agentek czy konspiratorek z czasów II wojny światowej utorował współczesnym kobietom drogę do możliwości, jakimi dysponują dzisiaj” – podkreśla historyczka i pisarka Barbara Wysoczańska.
Ludwik I Wittelsbach. Jaki wnuk, taki dziad
Choć Ludwik II Bawarski i jego baśniowe zamki są dzisiaj jedną z wizytówek Bawarii, to nie on był pierwszym władcą, którego ekscentryczny styl życia przyprawiał poddanych o ból głowy. Bawarczycy musieli się wcześniej zmierzyć z fantazjami jego dziadka Ludwika I, który urządził pierwszy Oktoberfest, próbował zamienić Monachium we Florencję i w Ateny, aż w końcu porzucił tron w imię miłości do irlandzkiej tancerki.
Stawka większa niż złoto
II wojna światowa dla wielu wybitnych sportowców okazała się najtrudniejszymi zawodami w życiu. Nie wszyscy ją przetrwali.
Kobiety w dobie PRL-u
Zanim przez zachodni świat lat 60. i 70. XX w. przetoczyła się druga fala feminizmu, domagając się równouprawnienia na rynku pracy i prawa do aborcji, kobietom mieszkającym za żelazną kurtyną dokładnie nakreślono, jak powinno wyglądać ich życie oraz służba dla „socjalistycznego raju”.