Kto nie ryzykuje, ten... nie produkuje szampana!
W XVIII i XIX w. społeczeństwo europejskie oczekiwało od wdów, że poświęcą się opiece nad rodziną. Dlatego decyzje francuskich arystokratek Barbe-Nicole Clicquot-Ponsardin oraz Jeanne Pommery, które zamiast tego wybrały ryzykowną drogę kontynuowania działalności gospodarczej ich zmarłych mężów, uznano początkowo za czyste szaleństwo.
Tysiąc lat polskiej uczty
„Wspólnota stołu to ponadczasowa wartość, której ogromne znaczenie dla jedności nie tylko rodziny, ale i całego społeczeństwa, dostrzegali nasi przodkowie” – mówi pisarz Andrzej Fiedoruk, autor książki „Jak dawniej jadano”.
O królu, który piekł ciastka i bił wikingów
Choć historia najsłynniejszej monarchii świata jest powodem dumy narodowej Brytyjczyków, to na przestrzeni wieków zaledwie dwóch jej przedstawicieli doczekało się przydomka „Wielki”. Pierwszym z nich był panujący w IX w. król Alfred, który nie tylko zdołał obronić swój kraj przed krwawymi najazdami wikingów, ale nawet skłonić ich władcę Guthruma do przyjęcia chrztu.
Spieszmy się czcić bohaterów, tak szybko odchodzą
„Czyn powstańców warszawskich był święty, wielki i należy mu się bezdyskusyjny szacunek, na który nigdy nie powinny mieć wpływu kontrowersje otaczające militarną i polityczną stronę warszawskiej insurekcji” – mówi Rafał Szczepański, prezes zarządu Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.