Wielki skok małymi kroczkami - komentuje Jerzy Kowalski

W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej zarejestrowano ponad 2 miliony przedsiębiorców. Szacuje się, że wśród jednoosobowych biznesów jest 1 mln firm rodzinnych.

Publikacja: 17.10.2019 18:00

Spółka

Spółka

Foto: Adobe Stock

Są jednym z filarów naszej gospodarki. Wytwarzają 10 proc. PKB. Zatrudniają nawet połowę pracowników w kraju. Utrzymanie gospodarczego potencjału rodzinnych przedsiębiorstw jest niezwykle istotne. Są one elastyczne, dobrze radzą sobie na rynku i cieszą się poważnym zaufaniem rodaków. To zwykle zasługa ich właścicieli.

Mija już prawie rok od wejścia w życie ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (zaczęła obowiązywać 25 listopada 2018 r.). Umożliwiła ona przekazanie firmy przez właściciela w ręce zarządcy sukcesyjnego a następnie członkom rodziny. Zmiany w prawie z reguły wprowadza się stopniowo – małymi kroczkami. Potrzebna jest jedynie wola ich dokonywania i unikanie gwałtownych przyspieszeń. „Co nagle to po diable" – jak mawiają rodacy. Od nowego roku wejdą w życie kolejne przepisy ułatwiające przekazywanie firm rodzinom przez właścicieli przedsiębiorstw osób fizycznych (Pakiet Przyjazne Państwo). Co to oznacza w praktyce? Ano, że przyjęte przez parlament regulacje pozwolą korzystać z istotnych, istniejących już decyzji administracyjnych umożliwiających prowadzenie firmy po jej sprzedaży lub nieodpłatnym przekazaniu następcy. Czyli na przykład „zmęczony życiem i pracą" właściciel jednoosobowego rodzinnego biznesu będzie mógł przekazać go synowi, córce czy młodszej małżonce bez żadnego kłopotu i uciążliwości związanych z uzyskiwaniem nowych decyzji administracyjnych, koncesji, zezwoleń itp. Leży to nie tylko w interesie właścicieli tych starych i nowych, ale i pracowników. Ustawodawca nie może próżnować. Pora więc na przygotowanie i wprowadzenie w życie kolejnych reform. Nestorzy tego większego biznesu ukształtowanego w spółki kapitałowe czekają na możliwość powoływania fundacji rodzinnych, które będą gromadzić majątek rodzinny, ułatwiając tym samym procesy sukcesji biznesowej. Im szybciej to nastąpi, tym lepiej. Na to czeka średmi biznes.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Lewicowy sen o krótszej pracy - czy rynek to wytrzyma
Opinie Prawne
Michał Bieniak: Przepisy Apteka dla Aptekarza – estońskie nauki dla Polski
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Reforma SN, czyli budowa na spalonej ziemi
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Czy Adam Bodnar odsłonił już wszystkie karty w sprawie tzw. neosędziów?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Rząd, weryfikując tzw. neosędziów, sporo ryzykuje