19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 25.11.2015 22:07 Publikacja: 25.11.2015 21:00
Pierre Buhler
Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek
Wiele już powiedziano o niekorzystnych zmianach klimatu, a jeszcze więcej usłyszymy za kilka dni podczas paryskiej konferencji klimatycznej COP21: chodzi bowiem o zagrożenie, które – jeśli nie zmobilizujemy się na skalę ogólnoświatową – w krótkim czasie wpłynie na warunki naszego życia i na świat, który pozostawimy przyszłym pokoleniom.
Taki stan rzeczy jednak, podobnie jak w przypadku wielu znaczących wyzwań, stanowi także potężny impuls dla zmian i transformacji gospodarczej oraz dla przechodzenia na tak zwaną zieloną gospodarkę, czyli na taką, „która przyczynia się do poprawy dobrobytu człowieka (...)", a przy tym „znacznie ogranicza degradację środowiska" – cytując definicję, jaką przyjmuje Program Środowiskowy Narodów Zjednoczonych (po ang. UNEP).
Zielona Gospodarka, która była głównym tematem tegorocznych, trzecich już Spotkań Warszawskich, organizowanych przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą przy udziale Ambasady Francji i Senatu RP, jest czymś więcej, niż zwykłym pojęciem. We Francji, udział pracowników bezpośrednio zatrudnionych w tzw. ekogospodarce czy pośrednio związanych z ochroną środowiska naturalnego i gospodarowaniem zasobami naturalnymi stanowi obecnie blisko 5 proc. ogółu zatrudnionych.
Jeszcze niedawno Adam Bodnar pouczał sędziów, że wyroki trybunałów międzynarodowych muszą być bezwzględnie przestrzegane. Dziś przyjął punkt widzenia swego poprzednika, Zbigniewa Ziobry, że czasami nie muszą.
Lewica i prawica pójdą do wyborów prezydenckich podzielone i gotowe do wzajemnej kanibalizacji wewnątrz swoich obozów. Kto może cieszyć się z tego faktu? Ci co zawsze – Donald Tusk i Jarosław Kaczyński.
Z wielu powodów Polska jest predysponowana do zainicjowania i przeprowadzenia takich spotkań. Należymy do nielicznej grupy państw europejskich, które realizują zobowiązania wobec NATO. Skutecznie chronimy granice wschodniej flanki NATO i Unii. Konsekwentnie zabiegamy o wzmacnianie więzi transatlantyckich.
Odwiedził mnie znajomy z Australii. Poniżej fragment naszej rozmowy.
Premier Francois Bayrou zapowiedział we wtorek w Zgromadzeniu Narodowym, że możliwe jest wycofanie reformy, która podnosi wiek emerytalny z 62 do 64 lat. Chodzi o najważniejszy element przebudowy Francji przez prezydenta.
Nawet jeśli o danej regulacji czy dokumencie wypowiedziały się już dziesiątki prawników, niekoniecznie wszystko musi być jasne i oczywiste.
Złoty o poranku notował niewielkie zmiany. Rynki żyją dzisiaj odczytami dotyczącymi inflacji.
Ustawodawca nie przewidział, że dane sygnalisty mogą zostać ujawnione nieupoważnionym osobom ze względu na przepisy ustawy o opłacie skarbowej.
Realne szanse na zaspokojenie wierzyciela są często bardzo małe.
Czy sędziowie powołani do Sądu Najwyższego przez nową KRS po 2018 r. są bardziej otwarci na strategiczną litygację prowadzoną przez Ordo Iuris? Analiza decyzji podejmowanych przez nowych i starych sędziów w sprawach z udziałem Ordo Iuris wskazuje, że obraz jest bardziej zniuansowany, niż wskazywałyby pozory.
Nie ma racjonalnych powodów, by o ważności wyborów prezydenckich nie orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN, jak to czyniła już kilkakrotnie.
Od wyjątku do wyjątku, pod i hasłami walki z przestępczością, praniem pieniędzy, finansowaniem terroryzmu czy ochrony interesów Skarbu Państwa prawo własności nam karłowacieje.
Jeśli chcemy żyć w dostatku, powinno nam być bliżej do neoliberalizmu w gospodarce niż do etatyzmu, do uwikłań politycznych, mieszania w głowach wizjami bez szans na spełnienie i pieniędzy z długu na uśmierzanie biedy zamiast usuwania jej przyczyn.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas