Czy zmieni się sposób projektowania nieruchomości i preferencje zakupowe Polaków? Czy Covid-19 wpłynie na planowanie przestrzenne w polskich miastach? Odpowiedzi m.in. na te pytania szukali eksperci podczas debaty „Nauka płynąca z koronaizolacji".
Było to kolejne z cyklu spotkań w ramach tegorocznej edycji Real Estate Impactor – wydarzenia organizowanego przez „Nieruchomości" „Rzeczpospolitej".
Pod jednym dachem
Michał Bargielski, socjolog z Pracowni PrzySłowie, przytacza wyniki badania zachowań mieszkańców osiedli podczas pandemii. – Z powodu pandemii klasyczne badania nie były możliwe. Skupiliśmy się więc na dyskusjach internetowych. Przebadaliśmy grupy dyskusyjne i fora mieszkańców czterech warszawskich osiedli. Potraktowaliśmy to jako wstęp do naszych dalszych badań – mówi socjolog.
Co wykazała analiza? – Okazało się, że im lepiej zaprojektowano osiedle, z większą ilością różnego typu udogodnień, tym mniej jest kontaktów za pomocą mediów elektronicznych. Chodzi o jakość, dojrzałość projektu, jego rozwiązań, a także praktyczne wykonanie oraz zaplecze, jakie oferuje dane osiedle – wylicza Michał Bargielski.
Z badań wynika również, że na stylu życia mieszkańców czterech osiedli silne piętno odcisnęły praca i nauka zdalna. – W wielu wypadkach mieszkania wymagały adaptacji do nowej sytuacji, np. wydzielenia miejsca do pracy. Po zamknięciu szkół okazało się też, że pod jednym dachem musimy się zmieścić wiele pokoleń – mówi socjolog.