W efekcie postępu technologicznego kolejne pasma częstotliwości podlegają transferom z domeny rządowej do firm działających na rynku telekomunikacyjnym. Największe emocje wywołują zawsze działania związane z dystrybucją częstotliwości umożliwiających świadczenie zaawansowanych usług telekomunikacyjnych na rzecz konsumentów – jest to konsekwencją możliwości wykorzystania tych częstotliwości na potrzeby świadczenia przez wyspecjalizowane korporacje usług dla masowej klienteli.
Procesy dystrybucji najistotniejszych z rynkowego punktu widzenia częstotliwości stanowią również cykliczne „okienko" umożliwiające nowym graczom, nieobecnym dotychczas na danym rynku, pozyskanie zasobu umożliwiającego podjęcie konkurencyjnej walki z dotychczasowymi graczami o klientelę tego rynku.
Precedensowa aukcja
Do takich właśnie precedensowych dla rynku telekomunikacyjnego wydarzeń należy prowadzona od ponad roku przez regulatora – prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) – aukcja częstotliwości obejmująca pasma 800 MHz i 2600 MHz. Jej istotność wynika m.in. z faktu, że pozostałe częstotliwości służące do świadczenia usług szeroko rozumianej telefonii komórkowej, tj. 900, 1800 i 2100 MHz, zostały już rozdysponowane na rzecz firm telekomunikacyjnych.
Do zagospodarowania pozostały jedynie częstotliwości z zakresu tzw. dywidendy cyfrowej, czyli zasoby częstotliwości uwolnione wskutek wyłączenia telewizji analogowej, co w Polsce miało miejsce w lipcu 2013 r., i zasoby z zakresu 2600 MHz. Częstotliwości te przeznaczono dla usług w technologii LTE umożliwiających dostęp do mobilnego internetu realizowanego z prędkościami nieodbiegającymi od standardów oferowanych przez operatorów stacjonarnych.
Kluczowe znaczenie związane z wykorzystaniem pasma 800 MHz dla usług mobilnego internetu ma przede wszystkim zasięg stacji bazowych pracujących w tym paśmie. Im niższy zakres częstotliwości, tym rozprzestrzenianie się fal radiowych jest lepsze, a zasięg stacji większy. Te właściwości częstotliwości 800 MHz powodują, że są one łakomym kąskiem dla operatorów telekomunikacyjnych ?– ich dysponenci uzyskują oczywistą przewagę nad pozostałymi graczami rynkowymi, mając zasób umożliwiający optymalną z punktu widzenia technicznego i najtańszą w realizacji budowę sieci dostępu do szerokopasmowego mobilnego internetu.