Zakręcki: wyjątkowo głęboka restrukturyzacja w PZL Mielec

Bardzo trudno jest zwalniać ludzi, których szkoliliśmy przez całe lata – mówi Janusz Zakręcki, prezes PZL Mielec/Sikorsky Aircraft.

Aktualizacja: 07.06.2015 22:32 Publikacja: 07.06.2015 22:00

Zakręcki: wyjątkowo głęboka restrukturyzacja w PZL Mielec

Foto: Fotorzepa/Radek Pasterski

"Rzeczpospolita": Sikorsky zarządza w PZL Mielec restrukturyzację,  szykują się zwolnienia  znacznej części załogi. To wszystko skutki przegranego przetargu, wygranej francuskiego Airbusa? Przecież wcześniej, jeszcze przed decyzją MON wykluczającą ofertę PZL/Sikorsky, podkarpacka  firma dobrze  prosperowała. Nie było sygnałów, że sytuacja jest krytyczna.

Janusz Zakręcki: Koncern Sikorsky ogranicza zatrudnienie w całej korporacji,  z ok. 15 tys. zatrudnionych chce zwolnić 1400 pracowników, tyle że w PZL Mielec  zamierza dokonać  wyjątkowo głębokiej redukcji.  W ciągu kilku miesięcy, po uzgodnieniach ze związkami,  odejdzie mniej więcej pół tysiąca dobrze wyszkolonych  pracowników ze wszystkich szczebli zakładowej struktury.  To 25 procent całej załogi. Chyba nie jesteście, panowie, zdziwieni, że po kwietniowych, niekorzystnych dla nas, decyzjach MON tak się właśnie dzieje? Utrzymywaliśmy linię produkcyjną na 24 śmigłowce rocznie, produkowaliśmy od 10 do 15 sztuk rocznie, reszta czekała na zamówienia od polskiego rządu.  To prawo racjonalnego biznesu: teraz musimy zmniejszyć potencjał i dostosować organizację do potrzeb. Tyle że bardzo trudno jest zwalniać ludzi, których przez cale lata przygotowywaliśmy, żal, że nie uszanowano naszego dorobku, całej ostatniej dekady. To przecież dzięki zaangażowaniu pracowników i kadry udało się zrobić wyjątkowo dobry użytek ze 150 mln dolarów  zainwestowanych przez Sikorsky w  nowe życie PZL.

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Opinie Ekonomiczne
Leszek Pacholski: Interesy ludzi nauki nie uwzględniają potrzeb polskiej gospodarki
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Jak skrócić tydzień pracy w Polsce
Opinie Ekonomiczne
Stanisław Stasiura: Kanada – wybory w czasach wojny celnej
Opinie Ekonomiczne
Adam Roguski: Polscy milionerzy wolą luksusowe samochody i spa niż nieruchomości
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Opinie Ekonomiczne
Grzegorz W. Kołodko: Szeroki świat czy narodowy zaścianek?