Aktualizacja: 23.01.2025 23:22 Publikacja: 11.01.2024 03:00
Na świecie trwa czwarta rewolucja przemysłowa.
Foto: AdobeStock
Występując pod bramą pewnego aresztu śledczego, prezes największej partii powtórzył tezę o ogromnym sukcesie gospodarczym ostatnich lat, zapewniając, że kontynuacja dotychczasowej polityki pozwoliłaby nam szybko dogonić bogate kraje zachodniej Europy. Nie trzeba do tego większych inwestycji firm, nie trzeba środowiska sprzyjającego przedsiębiorczości i innowacjom. Trzeba tylko 800+ i zwiększania płacy minimalnej.
A tymczasem na świecie trwa czwarta rewolucja przemysłowa. Trwa i coraz bardziej przyspiesza. Jej istotą jest niezwykle intensywne wykorzystanie nowych technologii, powszechna digitalizacja, automatyzacja i zastosowanie sztucznej inteligencji. Rozwój nowych technologii wyprzedza naszą zdolność do jej efektywnego wykorzystania, a rewolucyjne zmiany w ciągu kilku najbliższych lat doprowadzą do dalszych, gigantycznych przetasowań w gospodarce. Co więcej, ich kierunku nie jesteśmy nawet w stanie przewidzieć. Kiedy w połowie XIX wieku Juliusz Verne opisał swoją wizję lotu na Księżyc, trzeba było czekać 100 lat, aby zobaczyć, na ile fantazje futurysty się sprawdziły. Dziś zmiany następują dosłownie na naszych oczach: wystarczy sobie przypomnieć, że smartfon (dzięki czemu większość ludzi na świecie używa dziś internetu, co zrewolucjonizowało nie tylko globalną gospodarkę, ale też całe nasze życie) został zaprezentowany zaledwie 16 lat temu, w momencie, kiedy internetu używało mniej niż 20 proc. ludności świata i trudno było sobie wyobrazić, że będą z niego masowo korzystać mieszkańcy krajów ubogich.
GUS opublikował właśnie dane na temat stanu polskiej gospodarki w II kwartale. I nie są to wcale dane bardzo optymistyczne, choć na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać.
Brytyjski magazyn „What Car?” opublikował kolejną odsłonę swojego rankingu „Reliability Survey”, w którym 30 tysięcy właścicieli przekazało swoje opinie na temat aut. Jak wypadło Suzuki? Niezawodnie!
Raty kredytów wyższe nawet o połowę? Choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest dziś wysokie, nie jest on jednak niemożliwy.
Homo oeconomicus zaczął być prezentowany jako „bezduszna" i „agresywna" maszyna do kalkulowania kosztów i korzyści, działająca wedle zasady, że ekonomiczny cel, czyli maksymalizacja własnych korzyści, uświęca środki.
Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Analiza skutków rządów 50 populistycznych liderów, w różnych okresach i krajach, wykazała, że ich ambitne plany kończą się nieodmiennie trwałym spowolnieniem wzrostu.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Prezydentura Trumpa w czasie wojny w Ukrainie to dla Unii Europejskiej równanie z dwoma niewiadomymi. Pierwszy krok należy do polskiej prezydencji.
Posłowie pracują nad zmianami dotyczącymi zatrudnienia cudzoziemców, modyfikacjami związanymi z wydawaniem wiz studenckich oraz przepisami mającymi zachęcić obcokrajowców o wysokich kwalifikacjach do przyjazdu do Polski.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Długo oczekiwana ustawa o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, implementująca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/1937 weszła w życie w Polsce 25 września 2024 r.
Jak będzie wyglądał gospodarczy świat z prezydentem Donaldem Trumpem? Czy trzeba się go bać, a może strach będzie miał jedynie wielkie oczy? Rozmawiamy o tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza jest Marcin Mrowiec, główny ekonomista Grant Thornton.
Złoty imponuje siłą. Kurs euro jest najniższej od ponad pięciu lat. Skąd ten ruch?
Firmy i urzędy włożyły ogromny wysiłek, by zachowanie w tajemnicy danych sygnalistów było możliwe. Okazuje się jednak, że parasol ochronny jest dziurawy.
Szef powinien sprawdzić uprawnienia pracownika w Centralnej Ewidencji Kierowców. Dopuszczając do pracy osobę bez prawa jazdy, naraża się na konsekwencje. Jakie?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas