Aktualizacja: 24.11.2024 23:24 Publikacja: 11.01.2024 03:00
Na świecie trwa czwarta rewolucja przemysłowa.
Foto: AdobeStock
Występując pod bramą pewnego aresztu śledczego, prezes największej partii powtórzył tezę o ogromnym sukcesie gospodarczym ostatnich lat, zapewniając, że kontynuacja dotychczasowej polityki pozwoliłaby nam szybko dogonić bogate kraje zachodniej Europy. Nie trzeba do tego większych inwestycji firm, nie trzeba środowiska sprzyjającego przedsiębiorczości i innowacjom. Trzeba tylko 800+ i zwiększania płacy minimalnej.
A tymczasem na świecie trwa czwarta rewolucja przemysłowa. Trwa i coraz bardziej przyspiesza. Jej istotą jest niezwykle intensywne wykorzystanie nowych technologii, powszechna digitalizacja, automatyzacja i zastosowanie sztucznej inteligencji. Rozwój nowych technologii wyprzedza naszą zdolność do jej efektywnego wykorzystania, a rewolucyjne zmiany w ciągu kilku najbliższych lat doprowadzą do dalszych, gigantycznych przetasowań w gospodarce. Co więcej, ich kierunku nie jesteśmy nawet w stanie przewidzieć. Kiedy w połowie XIX wieku Juliusz Verne opisał swoją wizję lotu na Księżyc, trzeba było czekać 100 lat, aby zobaczyć, na ile fantazje futurysty się sprawdziły. Dziś zmiany następują dosłownie na naszych oczach: wystarczy sobie przypomnieć, że smartfon (dzięki czemu większość ludzi na świecie używa dziś internetu, co zrewolucjonizowało nie tylko globalną gospodarkę, ale też całe nasze życie) został zaprezentowany zaledwie 16 lat temu, w momencie, kiedy internetu używało mniej niż 20 proc. ludności świata i trudno było sobie wyobrazić, że będą z niego masowo korzystać mieszkańcy krajów ubogich.
GUS opublikował właśnie dane na temat stanu polskiej gospodarki w II kwartale. I nie są to wcale dane bardzo optymistyczne, choć na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać.
Raty kredytów wyższe nawet o połowę? Choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest dziś wysokie, nie jest on jednak niemożliwy.
Homo oeconomicus zaczął być prezentowany jako „bezduszna" i „agresywna" maszyna do kalkulowania kosztów i korzyści, działająca wedle zasady, że ekonomiczny cel, czyli maksymalizacja własnych korzyści, uświęca środki.
Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Analiza skutków rządów 50 populistycznych liderów, w różnych okresach i krajach, wykazała, że ich ambitne plany kończą się nieodmiennie trwałym spowolnieniem wzrostu.
Zaawansowane algorytmy są skutecznym wsparciem dla działów HR w rekrutacji, analizie danych i optymalizacji procesów. Pozwalają zaoszczędzić czas i poprawiają jakość decyzji. Ale niosą też ze sobą wyzwania.
Prace rządowe nad ustawą w tej sprawie są bliskie zakończenia – zapewniła Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski .
Rząd zamierza poczekać na wyniki dialogu autonomicznego partnerów społecznych (związków zawodowych i pracodawców) zanim ruszy z pracami nad wdrożeniem tzw. dyrektywy platformowej.
Kobiety wciąż stanowią mniejszość w lokalnych władzach, mimo rosnącej liczby kandydatek w wyborach. Jakie są przyczyny tej nierówności i co można zrobić, aby zwiększyć reprezentację kobiet w polityce lokalnej?
Umorzenie składek od przedsiębiorców i różne nowe formy wsparcia samorządów - to treść noweli do ustawy powodziowej.
Nowoczesne technologie pomagają organowi rentowemu typować płatników składek do kontroli.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas