Sondaż exit poll wskazuje na to, że nowy rząd prawdopodobnie utworzy opozycyjna Koalicja Obywatelska z Lewicą oraz Trzecią Drogą (koalicja PSL i Polski 2050). Piszę „prawdopodobnie”, bo niedawne wybory na Słowacji, gdzie badanie wskazywało na wygraną partii prezydent Czaputowej, ale w rzeczywistości wygrała konkurencyjna partia byłego premiera Ficy, przypominają, że exit poll to jeszcze nie wynik głosowania. Ktokolwiek jednak wygrał wybory w Polsce, staje przed tymi samymi problemami.
Czytaj więcej
15 października w Polsce odbyły się wybory do Sejmu i Senatu połączone z ogólnokrajowym referendum. Oficjalne wyniki: PiS - 35,38 proc., KO - 30,7 proc., Trzecia Droga - 14,4 proc., Nowa Lewica - 8,61 proc., Konfederacja - 7,16 proc.
Przed nowym rządem długa lista problemów
Słaby wzrost gospodarczy (w ostatnich dwóch kwartałach wręcz recesja), wynikający m.in. ze słabej sytuacji gospodarczej u naszych partnerów eksportowych, napędzany był ostatnio głównie konsumpcją krajową, która silnie odbiła po pandemii, ale potem tłumiona była przez nadmierną inflację, w szczytowym momencie przekraczającą siedmiokrotność celu inflacyjnego NBP. Teraz roczne tempo wzrostu cen hamuje z 18,4 proc. w lutym 2023 do 8,2 proc. we wrześniu, ale sporo w tym ręcznego sterowania – od mrożenia cen prądu i gazu przez rząd po ocierające się o dumping przedwyborcze cięcie cen paliw przez państwowy Orlen.
Czytaj więcej
Nie ma tu oczywiście programu w 100 proc. zgodnego z oczekiwaniami środowisk gospodarczych, ale są wyraźni faworyci.
Najszybciej do rynkowej normy wrócą paliwa, u rywali Orlenu już wracają. Ale największą niewiadomą pozostają zamrożone w tym roku ceny prądu i gazu. Dotowanie ich – mimo całej skomplikowanej inżynierii finansowej – mocno obciąża państwową kasę. Ale kiedy stawki zostaną wreszcie wyjęte z zamrażalnika, mogą – zwłaszcza zimą – boleśnie ograniczyć możliwości nabywcze konsumentów. Ba, zerowy VAT na żywność też obowiązuje do końca roku. Nowy rząd, jakikolwiek będzie, stanie więc przed trudną decyzją.