Witold M. Orłowski: Obniżyć wiek emerytalny? Czemu nie?

Jak ktoś chce się narazić większości Polaków, wystarczy, że powie słowo o konieczności podwyższenia wieku emerytalnego. Spróbuję więc tego uniknąć.

Publikacja: 26.01.2023 03:00

Witold M. Orłowski: Obniżyć wiek emerytalny? Czemu nie?

Foto: Adobe Stock

To, że Polacy nie lubią słuchać prawdy na temat stanu systemu emerytalnego, a każda wzmianka na ten temat rujnuje kariery polityków, niszczy reputację ekspertów i wywołuje falę internetowego hejtu wobec komentatorów, nikogo już nie dziwi. Opublikowany ostatnio sondaż przyniósł jednak spore zaskoczenie. Otóż nie tylko większość nie przyjmuje do wiadomości konieczności podwyższenia wieku emerytalnego, ale niemal połowa (45 proc. pytanych) domaga się jego obniżenia! I słusznie, suweren wie lepiej od wyobcowanych elit, co kraj powinien robić, a czego nie. Nikt nie zabroni jakiejś większości sejmowej, jeśli taka się pojawi, obniżenia wieku emerytalnego, choćby i do 40 lat. Podobnie jak nikt nie zabroni Sejmowi przyjęcia ustawy o tym, że w Wigilię ma padać śnieg, a latem temperatura nad Bałtykiem ma się utrzymywać na komfortowym poziomie od 24 do 27 stopni (z lekką bryzą).

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację