Warren Buffett: im szybciej zaczniesz myśleć o pomnażaniu pieniędzy, tym lepiej

Urodzony 30 sierpnia 1930 roku w Omaha Warren Edward Buffett jest powszechnie znany jako legendarny inwestor, wybitny przedsiębiorca, filantrop i miliarder.

Aktualizacja: 27.11.2016 08:02 Publikacja: 27.11.2016 07:51

Warren Buffett

Warren Buffett

Foto: Bloomberg

Przez ostatnie 49 lat uśredniony roczny wzrost wartości księgowej dla akcjonariuszy jego holdingu Berkshire Heathway wyniósł 19.7%, w porównaniu do 9,8% wzrostu indeksu S&P 500. Warto jednak pamiętać, że także jemu zdarzały się spektakularne pomyłki.

Już od najmłodszych lat Warren wyróżniał się przedsiębiorczością, a także zamiłowaniem do świata finansów i matematyki. Już jako ośmiolatek zaczął czytać należące do ojca książki o giełdzie, które znalazł w domowej bibliotece. Młody inwestor był bardzo przedsiębiorczy. Roznosił mleko, sprzedawał gazety, a przede wszystkim cały czas zastanawiał się, jak pomnożyć zaoszczędzone pieniądze. W wieku trzynastu lat był właścicielem siedmiu automatów do gry w bilard rozlokowanych w barach i zakładach fryzjerskich. Do czasu ukończenia szkoły średniej, zgromadził oszczędności o wartości 6 tysięcy dolarów, co w tamtych czasach stanowiło znaczną sumę. Tytuł magistra nauk ekonomicznych otrzymał na Columbia Business School. Wybór tej uczelni wynikał z chęci podjęcia studiów pod kierunkiem Benjamina Grahama. Zafascynowanie nim wynikało z książki pt. „Intelligent Investor”, o której sam Buffet kilka lat później pisze w liście do akcjonariuszy Berkshire Hathaway, że była najlepszą inwestycją jego życia.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Opinie Ekonomiczne
Leszek Pacholski: Interesy ludzi nauki nie uwzględniają potrzeb polskiej gospodarki
Opinie Ekonomiczne
Damian Guzman: Czy polskie firmy będą przenosić się do Rumunii?
Opinie Ekonomiczne
Marek Góra: Nieuchronność dłuższej aktywności zawodowej
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Fałszywy ton nacjonalizmu
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Apel do kandydatów na urząd prezydenta