Domniemanie nic nie zmieni

Wyeliminowanie nadużyć z umowami śmieciowymi graniczy z cudem. Tylko naiwni zakładają, że sprawi go zapisanie w kodeksie domniemania stosunku pracy.

Publikacja: 11.04.2018 21:00

Domniemanie nic nie zmieni

Foto: 123RF

Kwestia domniemania stosunku pracy pojawia się niemal zawsze w dyskusji o potrzebie zmiany rynku pracy, głównie w kontekście ograniczenia umów cywilnoprawnych. Orędownicy jego wprowadzenia są niemal pewni, że to jedyny i najskuteczniejszy sposób likwidacji zjawiska obchodzenia przepisów prawa pracy. Uważają, że kiedy w kodeksie pracy pojawi się upragnione domniemanie, zniknie całe zło umów śmieciowych.

Decydenci mają już gotowy pomysł: stosunek pracy nie będzie ustalany jak dotąd przez mało wydajne i nieskuteczne sądy, lecz przez dużo sprawniejszych urzędników państwowych, czyli inspektorów pracy. Oczywiście nie w wyrokach, ale w bliżej nieokreślonej procedurze administracyjnej. Niestety założenie to jest z gruntu błędne, prawnie niedopuszczalne, a na dodatek będzie nieskuteczne.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Materiał Promocyjny
Technologia daje odpowiedź na zmiany demograficzne
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację
Materiał Promocyjny
Wystartowały tegoroczne ferie zimowe