Z jednej strony przemysł nadal jest kręgosłupem gospodarki UE: daje zatrudnienie 32 mln osób, prowadzi międzynarodową ekspansję, dba o innowacje, cyfryzację, transformację energetyczną. Z drugiej zaś jego udział w europejskim PKB spadł w ciągu 20 lat z 23 do 19 proc., a poszczególne gałęzie przemysłu stają w obliczu ostrej konkurencji międzynarodowej ze strony nowych rywali i modeli działalności. Odczuwają też skutki coraz bardziej protekcjonistycznych działań niektórych państw trzecich.
UE musi działać w obliczu tych wyzwań. Potrzebna jest bardziej ambitna polityka przemysłowa wspierana przez Komisję Europejską i wszystkie państwa członkowskie. Unia nadal zostaje w tyle za głównymi konkurentami – Koreą, Chinami, Japonią i USA – w inwestycjach w badania, rozwój i innowacje. Trzeba znaleźć sposób na szybsze wykorzystywanie dostępnej w Europie wiedzy do tworzenia nowych produktów, rozwiązań i modeli biznesowych.
Trzeba zwiększyć budżet programu Horizon Europe na lata 2021–2027 powyżej 120 mld euro, koncentrując się na tzw. innowacjach przyrostowych. Są one kluczowe dla technologii europejskich firm, mogą zapewnić centralną rolę sektora przemysłowego. W programie tym trzeba wzmocnić drugi filar „Globalne wyzwania a europejska konkurencyjność przemysłowa", gwarantując mu co najmniej 60 proc. budżetu Horizonu.
Łańcuchy wartości
Silne łańcuchy wartości stworzone przez powiązania firm różnej wielkości stają się coraz istotniejsze dla gospodarki europejskiej ze względu na jej strategiczną autonomię (zwłaszcza bezpieczeństwo dostaw i autonomię technologiczną), transformację energetyki, globalny rynek i konkurencję, dostępną bazę przemysłową, a także wiedzę specjalistyczną. Strategiczne łańcuchy wartości muszą skorzystać z europejskich planów działania mobilizujących wszystkie polityki UE wpływające na konkurencyjność przemysłu, m.in. w przypadku mikroelektroniki, wodoru, akumulatorów, wydajnej i bezpiecznej mobilności, automatyki i przestrzeni kosmicznych, materiałów biodegradowalnych, niskowęglowych procesów przemysłowych, recyklingu tworzyw sztucznych, leków, białek lub bezpieczeństwa cybernetycznego.
Trzeba uruchomić i wspierać ważne projekty leżące w interesie europejskim. To dla UE szansa na zbudowanie i utrzymanie przewagi konkurencyjnej. I ważny krok w kierunku rozwoju europejskich liderów przemysłowych w łańcuchach wartości.