ZUS nie jest taki straszny

Do końca 2013 roku ustawa dotycząca wypłaty świadczeń z kapitałowej części systemu emerytalnego, czyli OFE, powinna zostać opublikowana - wynika z rozmowy z Markiem Buciorem, wiceministrem pracy i polityki społecznej

Publikacja: 22.10.2012 17:16

ZUS nie jest taki straszny

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Kiedy zapadną w ministerstwie decyzje dotyczące kształtu systemu wypłat świadczeń z kapitałowej części systemu emerytalnego? Ma on zacząć obowiązywać od połowy 2014 r.

Sądzę, że wiele powinno się wyjaśnić w ciągu dwóch – trzech miesięcy. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie jest jedynym podmiotem zainteresowanym sposobem wypłat emerytur z kapitałowej części systemu emerytalnego. Wiele do powiedzenia ma też Ministerstwo Finansów, które jeżeli wsłuchać się w wypowiedzi przedstawicieli tego resortu, ma skonkretyzowaną wizję..

W przyszłym roku ustawa będzie gotowa?

Chciałbym, żeby wzorem ustawy podnoszącej wiek emerytalny obowiązywał przynajmniej półroczny okres vacatio legis. Ponieważ pierwsi ubezpieczeni mężczyźni urodzeni w roku 1949 osiągną wiek emerytalny w czerwcu 2014 r. oznacza to, że do końca 2013 roku stosowna ustawa powinna zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Ta ustawa będzie budziła dużo kontrowersji?

Każdy projekt ustawy dotyczący systemu emerytalnego, a w szczególności wypłaty emerytur, budzi dużo kontrowersji.

Wydaje się, że dziś powszechne oczekiwania są takie, by system emerytalny nie generował dodatkowych kosztów i nie uszczuplał poziomu przyszłych emerytur. W obowiązkowej części systemu emerytalnego mamy więc ZUS, realizujący wiele zadań publicznych i posiadający sieć palcówek pokrywającą terytorium całego kraju, a z drugiej powszechne towarzystwa emerytalne. Skala działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powoduje takie efekty skali, że nikt nie jest z nim w stanie konkurować kosztowo, co przyznają przedstawiciele instytucji komercyjnych. PTE po zmianach w latach 2009 - 2011 stały się bardziej efektywnymi kosztowo narzędziami polityki społecznej. W kontekście ograniczania kosztów, na inne instytucje w systemie powszechnym nie ma już miejsca.

Rozmawiała Katarzyna Ostrowska

Więcej we wtorkowym wydaniu „Rz"

Pełna wersja wywiadu we wtorek w serwisie www.MojaEmerytura.rp.pl

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację