Chodzi o nowelizację ustaw podatkowych, która wchodzi w życie 1 stycznia 2022 r. Zmienia ona brzmienie m.in. art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2021 r. poz. 1993). Przepis ten definiuje pojęcie wolnego zawodu dla potrzeb tej ustawy. Nowe brzmienie definicji ustawowej wolnego zawodu eliminuje z zakresu tego pojęcia wszystkie zawody medyczne, w tym również zawody lekarza i lekarza dentysty.
- Na taki zabieg legislacyjny nie ma zgody samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów - czytamy w stanowisku Naczelnej Rady Lekarskiej z 11 grudnia 2021 r.
Autorzy uchwały uważają, że zawód lekarza i lekarza dentysty, podobnie jak zawód np. adwokata czy radcy prawnego, powinien być zawsze uznawany za wolny zawód "ze względu na swą ugruntowaną specyfikę", a ustrojowy status wolnych zawodów "nie może być objęty dowolnością regulacyjną ustawodawcy zwykłego."
Jak przypomina NRL. pojęcie wolnego zawodu występuje od dawna w piśmiennictwie prawniczym polskim i europejskim oraz w aktach normatywnych, choć - jak przyznają - w Polsce nie ma definicji legalnej tego pojęcia o znaczeniu systemowym. Ich zdaniem, skuteczną próbę wskazania kryteriów opisujących cechy wolnego zawodu podjęto w piśmiennictwie prawniczym i orzecznictwie.
Czytaj więcej: