Ważna wiadomość dla właścicieli działek i samorządów. Więcej czasu na plan ogólny

Termin obowiązywania studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (SUiKZP) zostanie wydłużony o pół roku, do 30 czerwca 2026 r. Tym samym samorządy zyskają więcej czasu na przyjęcie planów ogólnych gminy (POG). Nowy termin znajdzie się w nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. 17 stycznia projekt ten został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Zapowiadane w nim zmiany są ważne zarówno dla samorządów, jak i właścicieli działek. Zwłaszcza tych, którym dziś zależy na uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy (decyzji WZ).

Publikacja: 18.02.2025 15:05

Plany ogólne mają pomóc w utrzymaniu ładu przestrzennego w gminach

Plany ogólne mają pomóc w utrzymaniu ładu przestrzennego w gminach

Foto: Adobe Stock

Za przygotowanie projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (UD198) odpowiada Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT). Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kw. 2025 r.

Reforma planowania przestrzennego. Jakie przepisy obowiązują obecnie?

We wrześniu 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Zobowiązała ona samorządy w całej Polsce do sporządzenia planów ogólnych – nowych opracowań planistycznych w randze aktu prawa miejscowego, obejmujących całą gminę i sporządzanych wyłącznie w formie cyfrowej. „Dokument ten w znacznej mierze zastąpi dotychczasowe studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, które zgodnie z art. 65 ww. nowelizacji stracą moc najpóźniej 1 stycznia 2026 r. W tym samym terminie zakończy się okres przejściowy i wejdą w życie wszystkie znowelizowane przepisy reformy systemu planowania przestrzennego” – przypomina MRiT we wpisie do wykazu prac legislacyjnych.

Już na etapie prac nad tymi zmianami samorządy zwracały uwagę, że czas, jaki został im dany na przygotowanie planów ogólnych, jest krótki i część gmin może nie zdążyć z realizacją tego zadania. Jak sytuacja wygląda po prawie 1,5 roku od wejścia w życie tych przepisów? „Do końca stycznia 2025 r. prawie 75 proc. gmin zgłosiło zbiór danych przestrzennych dla planu ogólnego do ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych, co oznacza, że przynajmniej tyle gmin przystąpiło do sporządzania planu ogólnego” – informuje MRiT. „Mając na uwadze stan zaawansowania prac nad planami ogólnymi, istnieje obawa, że dla wielu gmin termin ten będzie niewystarczający i do tego czasu prace nie zostaną zakończone” – czytamy.

Co się stanie, jeśli gmina nie zdąży z przygotowaniem planu ogólnego (POG)?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami po 1 stycznia 2026 r. istniejące studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przestaną obowiązywać. Zaś uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (MPZP) oraz wydawanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (WZ) będzie możliwe tylko wtedy, gdy w danej gminie wejdzie w życie plan ogólny. Jeżeli do końca tego roku gmina nie zdążyłaby z przyjęciem planu, groziłoby jej wstrzymanie procedur inwestycyjnych (dotyczy to zwłaszcza terenów nieobjętych MPZP).

Wydłużenie czasu na przygotowanie planu ogólnego. Jakie zmiany chce wprowadzić rząd?

Z informacji opublikowanej w wykazie prac legislacyjnych wynika, że rzad chce dać samorządom dodatkowe pół roku na przyjęcie planów ogólnych. Żeby to zrobić, musi wydłużyć termin obowiązywania istniejących SUiKZP. Ministerstwo rozwoju wyjaśnia: „Istotą zaplanowanych rozwiązań jest zmiana terminu obowiązywania studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin (…) na dzień 30 czerwca 2026 r. W konsekwencji zmianie ulegną również inne powiązane terminy, określające wejście w życie poszczególnych znowelizowanych przepisów reformy systemu planowania przestrzennego. Dodatkowo oczywiste omyłki oraz wątpliwości interpretacyjne zostaną wyeliminowane, co ułatwi stosowanie znowelizowanych przepisów” – czytamy.

Więcej czasu na uzyskanie decyzji WZ na starych zasadach

Jedną z kluczowych zmian w reformie planowania przestrzennego przyjętej w 2023 r. jest ograniczenie stosowanie tzw. wuzetek, czyli decyzji o warunkach zabudowy. Samorządy będą mogły je wydawać tylko w ściśle określonych okolicznościach. Dodatkowo nowe decyzje WZ będą wydawane na 5 lat (dziś są bezterminowe).

Kiedy przepisy o reformie planowania przestrzennego wchodziły w życie, eksperci prognozowali, że wielu właścicieli nieruchomości będzie chciało wykorzystać okres przejściowy na uzyskanie decyzji WZ na starych zasadach. Samorządy przewidywały, że zalew wniosków o wuzetki może im dodatkowo utrudnić przygotowanie planów ogólnych. Z informacji pojawiających się mediach wynika, że tak się właśnie stało.

Co więcej, z informacji podanej przez ministerstwo rozwoju wynika, że z powodu przygotowania POG część samorządów zawiesiła wydawanie WZ i przygotowanie planów miejscowych. Wydłużenie czasu na przyjęcie planów ogólnych ma temu zaradzić. Zainteresowane podmioty uzyskają dodatkowe pół roku na otrzymanie „starej” wuzetki. Ministerstwo Rozwoju wyjaśnia, że wydłużenia terminu „(...) pozwoli gminom na dokończenie procedur sporządzania planów ogólnych bez zawieszenia uchwalania planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu” – czytamy.

Czy dodatkowe pół roku na przygotowanie planów ogólnych wystarczy?

Otwartą kwestią pozostaje, czy proponowane przez rząd dodatkowe pół roku na przygotowanie planów ogólnych okaże się dla samorządów wystarczające. Portal branżowy geoforum.pl zwraca jednak uwagę, że ten termin to nie przypadek. „Wskazany nowy termin – 30 czerwca 2026 r. – nie wydaje się być przypadkowy. Otóż do tego dnia 80 proc. gmin musi opracować i przyjąć plan ogólny, aby miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) przeznaczone na wdrożenie reformy planowania przestrzennego nie przepadły” – czytamy.

Za przygotowanie projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (UD198) odpowiada Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT). Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kw. 2025 r.

Reforma planowania przestrzennego. Jakie przepisy obowiązują obecnie?

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Nieruchomości
Pół roku więcej na plany ogólne i obowiązywanie specustawy lex deweloper
Nieruchomości
Wyścig z czasem po „stare” wuzetki. "Będziemy niewolnikami tej masówki"
Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę