Aktualizacja: 21.11.2024 15:56 Publikacja: 01.02.2024 21:04
mat.pras.
Z jednej strony słyszymy o tym, że kiedy inwestorzy przymierzają się do zakupu nieruchomości, pierwszą rzeczą, jaką robią, jest audyt ESG. Z drugiej strony słyszymy, że są problemy z wpływem kwestii ESG na wyceny nieruchomości, że jest ryzyko bańki węglowej – czyli wyceny nie zawsze zawierają koszty dostosowania nieruchomości do zeroemisyjności. Skąd się biorą te problemy?
Mamy do czynienia z wieloma problemami na rynku, głównym jest to, że nie ma zbyt wielu transakcji: w ubiegłym roku wartość kupna i sprzedaży nieruchomości komercyjnych była najniższa od 2009 r. Inwestorzy skupiają się teraz na okazjach, na budynkach, których wartość można podnieść, które można repozycjonować czy optymalizować pod kątem zarządzania. Jest więc brak danych, dowodów rynkowych, nie ma też pewności założeń co do wycen. Następny problem to asymetria wiedzy na rynku, jeżeli chodzi o aspekty ESG. Złożoność tych aspektów oraz trudność wyodrębnienia najistotniejszych elementów, które mają wpływ z punktu widzenia wartości i płynności, to jest główny czynnik braku postępu we włączaniu czynników i ryzyk związanych z transformacją w kierunku gospodarki niskoemisyjnej do procesu szacowania wartości nieruchomości. Dodatkowo rynek nie ocenia aspektów ESG w sposób spójny, więc nawet gdy inwestorzy wykonują audyty, mogą przyjąć różne metody do szacowania kosztów i korzyści dekarbonizacji, w różny sposób analizować ryzyko. Rozważania na temat wpływu ESG nie zawsze prowadzą do obniżki wartości nieruchomości. Mogą też prowadzić do zwiększania, jeżeli mamy liderów rynkowych, którzy podchodzą do strategii w sposób poważny.
Banki powoli, ale konsekwentnie dostosowują procedury udzielania kredytów i samą ofertę do zielonych czasów.
Duzi gracze mają coraz większą ochotę na odważne zakupy. Na radarach magazyny i living – wynika z badań Savills.
Inwestorzy z rynku nieruchomości czekają, aż przynajmniej zakończy się cykl podwyżek stóp – powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Piotr Trzciński, szef Savills Investment Management w Polsce.
Zielona transformacja przełoży się na rozwarstwienie wycen nieruchomości mieszkaniowych – prognozują eksperci firmy Catella.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W erze drogiego pieniądza i niechęci deweloperów do „hurtowników” tylko nieliczni inwestorzy PRS kontynuują wzrost.
Osiedle Fabrica Ursus to unikatowa inwestycja dewelopera Aurec Home, zlokalizowana w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Ursus w Warszawie. To wyjątkowe miejsce łączy nowoczesność z historią, oferując nie tylko komfortowe mieszkania, ale także bogatą infrastrukturę i doskonały dostęp do zielonych terenów. Sprzedaż kolejnego etapu już ruszyła.
Deweloper znany ze współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi rozszerza działalność. Akcjonariusze mają zadecydować o wypłacie z kapitału zapasowego.
W statystykach GUS od miesięcy nie widać spowolnienia aktywności inwestorów. Październik przyniósł jeszcze podkręcenie tempa.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Oferta katowickiego osiedla firmy Atal powiększyła się o 290 mieszkań. To kolejna odsłona inwestycji, która wystartowała dziesięć lat temu.
Budynek mieszkalny firmy Trust Investment w centrum Częstochowy ma już pozwolenie na użytkowanie. Firma rozpoczęła budowę kolejnego osiedla w tym mieście.
Podobnie jak w III kwartale deweloper nie widzi spadku popytu na swoje mieszkania. Rynek nie pozwolił na skokowy wzrost, ale na stabilny wynik.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas