Aktualizacja: 22.02.2025 04:51 Publikacja: 27.07.2023 21:06
Certyfikaty środowiskowe dla budynków mieszkaniowych to wciąż nisza na rynku
Foto: materiały prasowe
Dotychczas o wycenach nieruchomości decydowały cykle koniunkturalne, jednak epoka znaczona sinusoidą przejdzie wkrótce do historii wraz z coraz większym znaczeniem polityki dekarbonizacji. Dlatego sinusoida w krytycznym momencie zamieni się w trzy linie, stąd epsilon w tytule raportu przygotowanego przez ekspertów Catella Residential Investment Management. Firma zarządza aktywami na Starym Kontynencie o wartości 7,5 mld euro.
Lokalizacja i dostęp do komunikacji miejskiej to główne kryteria wyboru biura. ESG na szarym końcu – mówi Michał Porzycki, dyrektor w dziale reprezentacji najemcy w Walter Herz.
Sprawozdawczość, finansowanie, relacje z klientami i kontrahentami – ESG wywierają coraz większy wpływ na rynki.
Już po raz siódmy „Rzeczpospolita” wyróżniła budynki i inicjatywy, które – zdaniem redakcji – wniosły najwięcej, jeśli chodzi o rozwój rynku nieruchomości w Polsce. Uroczystej gali towarzyszyły panele dyskusyjne na najgorętsze tematy.
Chociaż popyt się rozkręca, deweloperzy nie palą się do zwiększenia skali inwestycji.
Stawianie budynków spełniających „zielone” kryteria, modernizacja starszych nieruchomości pod kątem spełniania nowych standardów to wyższe koszty, ale i niezbędna inwestycja w ochronę wartości obiektów.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas