Aktualizacja: 21.02.2025 00:55 Publikacja: 20.11.2023 15:19
Foto: Mat.prasowe
„Barometr usług” powstał na podstawie danych Oferteo za III kwartał roku. Analizie poddano pytania użytkowników platformy. Tych dotyczących budowy domów było aż o 113 proc. więcej niż przed rokiem. O 42 proc. wzrosła w ciągu roku liczba pytań o usługi elektryków, a o 43 proc. – o remonty.
Beneficjenci programu
Część klientów, którzy nie znaleźli mieszkania na tani kredyt, szuka alternatywy na rynku domów.
Oferta domów jednorodzinnych jest spora. W siedmiu miastach wojewódzkich nie odnotowano wzrostu średnich cen ofertowych takich budynków – podaje portal Nieruchomosci-online.pl.
Będzie przybywać osiedli z mieszkaniami wykończonymi do wejścia. Klienci chcą się wprowadzać na gotowe.
Kupujący rezerwują mieszkania nawet bez ich oglądania. Bywa, że podbijają ceny. Po lokale znów ustawiają się kolejki.
Montowanie urządzeń smart home w nowych domach staje się coraz bardziej popularne – wynika z analiz portalu Oferteo.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Podaż nowych ofert najmu mieszkań hamuje, ale najemcy raczej nie mają problemu ze znalezieniem odpowiedniego lokalu. Czynsze się stabilizują, w części miast są też korekty. Część wynajmowanych dotąd nieruchomości trafia na rynek sprzedaży.
Okam planuje rewitalizację budynków przy ul. Przędzalnianej 71 w Łodzi. Powstaną też nowe obiekty. Kompleks zaoferuje mieszkania, lokale usługowe i biura.
„Klucz do mieszkania” to nowy program rozwoju mieszkalnictwa w Polsce, który opiera się na trzech elementach – wsparciu mieszkalnictwa komunalnego, społecznego i własnościowego. Jakie są jego główne założenia i na jaką pomoc będzie można liczyć?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas