Osiedle Zielona Wieś ma się składać z dziesięciu parterowych domów o powierzchni 178 mkw. Powierzchnie działek to 1 tys. mkw. Na razie zbudowano jeden dom - pokazowy. Zaprojektowała go duńska firma. Kolejne budynki będą powstawać zgodnie z potrzebami przyszłych mieszkańców.
- Zielona Wieś to nowe podejście do architektury, która powinna harmonizować z naturą. Nie chcemy, aby domy wyróżniały się na tle otoczenia, co jest dominującym trendem, ale żeby wtapiały się w przyrodę i były częścią krajobrazu – mówi Elżbieta Wojtczak, inwestorka osiedla. - Nie oznacza to jednak, że rezygnujemy z nowoczesności i innowacji.
Dachy domów będą pokryte rozchodnikiem. Będzie też instalacja fotowoltaiczna, pompy ciepła i rekuperacja. Przewidziano także system gromadzenia deszczówki.
Jak mówi inwestor, pokrycie dachów rozchodnikiem jest rzadkim rozwiązaniem w Polsce. - Zmieniający barwy wraz z porą roku rozchodnik ma nie tylko walory estetyczne, ale i praktyczne. Stanowi dodatkową izolację termiczną, pozwala oszczędzić 20 – 30 proc. energii. Gromadzi wodę deszczową, oczyszcza powietrze, reguluje temperaturę wewnątrz budynku – wskazuje.
Bryłę budynku i rozkład pomieszczeń architekci zaprojektują zgodnie z potrzebami przyszłych mieszkańców. Domy muszą być jednak parterowe i mieć taką samą drewnianą fasadę.