Aktualizacja: 21.02.2025 11:24 Publikacja: 19.01.2023 21:34
Odstępne gwarancją stałej ceny czynszu czy kolejnym awangardowym pomysłem na zabezpieczenie się przed inflacją?
Foto: AdobeStock
Do tej pory odstępne kojarzyło się raczej jako forma pozyskania prawa do mieszkania przekazywana przez jednego najemcę innemu. Coraz częstszą praktyką jest oddawanie lokalu w najem między zwykłymi osobami fizycznymi właśnie za odstępne, co chroni jednych przed niewypłacalnością lokatora, a drugich przed nagłymi podwyżkami czynszów. Jednak, jak przestrzegają eksperci prawa nieruchomości, należy na tę nową praktykę uważać.
Mieszkanie za odstępne jest pojęciem potocznym. W tym przypadku rozumiane jest jako jednorazowa, bezzwrotna opłata, którą przyszły najemca musi zapłacić właścicielowi mieszkania w zamian za uzyskanie określonych przywilejów: albo niskiego czynszu, albo dłuższego czasu obowiązywania umowy najmu itp. W języku prawniczym jednak, w rozumieniu art. 396 kodeksu cywilnego, jest to jednak umowne zastrzeżenie, zgodnie z którym jednej lub obu stronom wolno od umowy odstąpić za zapłatą oznaczonej sumy (właśnie tzw. odstępnego), a oświadczenie o odstąpieniu jest skuteczne tylko wtedy, gdy zostało złożone jednocześnie z zapłatą odstępnego.
Umowę deweloperską można zawrzeć wyłącznie w formie aktu notarialnego. Nabywca musi zadbać o to sam, jeżeli nie chce skończyć w sądzie, spierając się z deweloperem w nieskończoność.
Urząd rozpoczął na szeroką skalę kontrolę wzorców umów deweloperskich. Wobec jednej firmy toczy się już postępowanie wyjaśniające.
Jeżeli pewnego dnia osadzony w jednym z zakładów karnych, na pytanie „za co siedzisz?”, odpowie „za źle napisany prospekt”, będzie to zaskakujące, ale możliwe.
Projektowana zmiana ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym zastąpi lex deweloper. Ma być przyjazna gminom, a nawet sądom, ale czy deweloperom?
Urbaniści postulują ujednolicenie wyliczenia powierzchni zabudowy budynku w regulacjach prawa zamówień publicznych i prawa budowlanego.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas