Aktualizacja: 22.02.2025 04:45 Publikacja: 29.12.2022 21:02
Nowa ustawa deweloperska podnosi rangę aktów notarialnych zabezpieczających interesy stron
Foto: shutterstock
Umowa przedwstępna poprzedza zawarcie umowy przyrzeczonej, czyli właściwej umowy, która ma być docelowo zawarta między stronami. Jeżeli nie ma żadnych przeszkód do podpisania od razu właściwej (przyrzeczonej) umowy, to faktycznie zawieranie umowy przedwstępnej jest niecelowe.
Często jednak jest tak, że niezwłoczne zawarcie właściwej, docelowej umowy jest po prostu niemożliwe lub niedogodne dla stron w danym momencie. Na przykład potrzebny jest czas na załatwienie formalności, uzyskanie stosownych zezwoleń, decyzji kredytowej, zgromadzenie środków finansowych itd. A jednocześnie strony chcą mieć wzajemne zobowiązanie do zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej (właściwej). W takim właśnie przypadku warto zawrzeć umowę przedwstępną.
Klienci nabywający mieszkanie realnie nie mają wglądu w karty materiałowe elementów wbudowanych w częściach wspólnych budynku, np. bram garażowych, drzwi. Weryfikacja czy zostały one poprawnie dobrane spoczywa na deweloperze.
Topniejący śnieg wcale nie rozwiązuje problemów zarządców nieruchomości. Przeciwnie, przenosi je na wyższy poziom.
Technologie te mogą wydawać się prymitywne, jednak są genialne w swojej prostocie. W Kanadzie jeden ze start-upów drukuje ściany za pomocą mieszanki z betonu konopnego jako osłonę szkieletu drewnianego ścian.
Jeżeli pewnego dnia osadzony w jednym z zakładów karnych, na pytanie „za co siedzisz?”, odpowie „za źle napisany prospekt”, będzie to zaskakujące, ale możliwe.
Mam obawy, czy skutkiem takiej regulacji nie byłby wzrost cen nieruchomości – mówi profesor UW Krzysztof Koźmiński.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas