Art. 57–62 ustawy deweloperskiej z 20 maja 2021 r. pokazują, że deweloper może przyspożyć sobie kłopotów i narazić na odpowiedzialność karną, np. za brak zapewnienia nabywcy lokalu, rachunku powierniczego, podanie nieprawdziwych danych w prospekcie informacyjnym, brak zgody wierzyciela hipotecznego na bezobciążeniowe przeniesienie własności czy dokonywanie wypłat z rachunków powierniczych niezgodnie z regulacjami ustawy deweloperskiej.
Przepisy karne stare i nowe
Katalog czynów karalnych w nowej ustawie uległ rozszerzeniu. W starej wersji było jedno wykroczenie w art. 32, który stanowił, że – kto będąc deweloperem czy pracownikiem dewelopera nie sporządza prospektu – podlega karze grzywny. Dodatkowo ustawa przewidywała dwa przestępstwa, z art. 33 i 34. Dotyczyła podania nieprawdziwych danych w prospekcie oraz wypłacie środków z rachunku powierniczego.
W aktualnym stanie prawnym niemal w niezmienionym kształcie pozostała odpowiedzialność wykroczeniowa za niesporządzenie prospektu. Zgodnie z art. 58 ustawy jego brak w momencie rozpoczęcia sprzedaży podlega karze grzywny. Ważną zmianą jest wskazanie momentu, od którego należy liczyć czas rozpoczęcia sprzedaży. W art. 5 pkt 11 ustawy został on zdefiniowany i opatrzony sankcją w postaci kary grzywny.
– Sprawa prospektu pozornie wygląda niewinnie. Ale niejeden deweloper połamie sobie na nim zęby. Może być skutecznym orężem przy sporach. Prospekt, który jest załącznikiem do umowy, zawiera najważniejsze dane inwestycji. Każda ich zmiana wymaga poinformowania nabywcy i uzyskania jego zgody! Zalecana jest dokładna analiza prospektu, w tym sprawdzenie numeru działki, pozwolenia na budowę, formy własności czy wyszczególnionych materiałów użytych do budowy – komentuje prawniczka Dorota Dymyt-Holko z kancelarii MJK.
Sankcje za nieprawdziwe informacje
Prawie niezmieniony pozostał przepis przewidujący odpowiedzialność karną za podanie nieprawdziwych lub zatajenie prawdziwych informacji.