Aktualizacja: 06.11.2024 02:41 Publikacja: 30.11.2022 12:30
Foto: Adobe Stock
Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programu SBC udziela preferencyjnych kredytów na budowę mieszkań dla osób, których nie stać na zakup własnego lokum bądź na wynajęcie na warunkach komercyjnych, a jednocześnie ich dochody są zbyt wysokie dochody, by móc zamieszkać w lokalu komunalnym. Z programu mogą korzystać towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM), spółdzielnie mieszkaniowe i spółki gminne. Środki można przeznaczyć na budowę mieszkań na wynajem z limitowaną ustawowo stawką czynszu, budowę mieszkań spółdzielczych lokatorskich oraz na rewitalizację lub remont budynków, w których takie mieszkania powstaną.
W zarządzie zasiadają obecnie wyłącznie menedżerowie związani z grupą od bardzo wielu lat.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Na rynku wtórnym da się wynegocjować nawet ponad 10 proc. obniżki od ceny ofertowej. Deweloperzy cen nie tną, ale dają bonusy – podkreślają eksperci Expandera i Rentier.io.
Ponad 6,8 mln zł wydał w ubiegłym roku resort rozwoju na promocję programów mieszkaniowych, m.in. „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”. NIK i obecne władze ministerstwa kwestionują część wydatków. Mówią o niegospodarności.
Na szerokim rynku wakacje przyniosły mocne spowolnienie sprzedaży mieszkań przy wysokiej ofercie. Jak poradziły sobie notowane spółki?
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Średnia kwota kredytu mieszkaniowego o który wnioskują Polacy wzrosła we wrześniu do historycznego poziomu 444,74 tys. zł – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Jednocześnie o 22 proc. spadła liczba wnioskodawców, a o 16,9 proc. wartość zapytań o kredyty, czyli tzw. Indeks Popytu. – Kredyt mieszkaniowy staje się obecnie dostępny głównie dla zamożniejszych klientów – zauważa dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.
Umorzenie śledztwa ws. śmierci Jolanty Brzeskiej to nie tylko porażka prokuratury, ale całego państwa. Są takie sprawy, które zawsze będą ciążyć rządzącym, bez względu na to, kto w danej chwili sprawuje władzę.
Prokuratura poniosła porażkę – mimo kilkunastu lat prowadzenia postępowania nie wyjaśniła okoliczności śmierci działaczki społecznej Jolanty Brzeskiej. Czy można było zrobić więcej? – Tak, ale na początku śledztwa – komentuje jej córka.
Platforma Home by Zeitgeist powiększyła się o zrewitalizowaną kamienicę na warszawskiej Pradze.
Spółka Matexi Polska uzyskała pozwolenie na użytkowanie budynku na osiedlu przy ul. Sokratesa 11A na warszawskich Bielanach.
Ceny mieszkań się stabilizują. Wśród kupujących jest dziś mniej flipperów i inwestorów - wynika z barometru nastrojów na rynku mieszkaniowym przygotowywanego przez Otodom Analytics dla „Nieruchomości” „Rzeczpospolitej”.
Akademicki badacz rynku nieruchomości przekuje wiedzę w czyn w państwowym podmiocie. Celem zwiększenie dostępności mieszkań.
To, czy darowizna nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
W przypadku sprzedaży egzekucyjnej w miejsce prawa, które wygasło, uprawniony nabywa prawo do zaspokojenia wartości tego prawa z ceny uzyskanej ze sprzedaży obciążonej służebnością nieruchomości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas