- W całej Europie jest ok. 2,4 tys. obiektów self storage o łącznej powierzchni magazynowej ponad 7 mln mkw. - podaje Paola Barazza ze stowarzyszenia FEDESSA. - Polska i Czechy były pierwszymi krajami w Europie Środkowo-Wschodniej, w których powstały duże sieci magazynów self storage - opowiada. - Polski rynek magazynów samoobsługowych jest dziś największy wśród europejskich krajów rozwijających się - podkreśla.
Dominacja stolicy
Z analiz stowarzyszenia FEDESSA wynika, że najwięksi operatorzy self storage w Europie obsługują ok. 27 proc. powierzchni magazynowej. Trzech właścicieli self storage spodziewa się wzrostu zysków. - Średnie obłożenie wzrosło w ciągu roku z 74 do 78 proc. (w latach 2014-2015), a wartość transakcji w Europie wyniosła 400 mln euro - podaje FEDESSA. - Średnia wielkość obiektu to 4312 mkw. Na rynku europejskim można też zaobserwować sporą koncentrację samoobsługowej powierzchni magazynowej. Ponad 39 proc. powierzchni znajduje się w Wielkiej Brytanii, a ponad 80 proc. w sześciu krajach Europy.
Przemysław Główczewski, dyrektor zarządzający Kangu Self Storage, zwraca uwagę, że w Polsce jest tylko kilka firm oferujących profesjonalne usługi self storage z pełnym monitoringiem, kontrolą dostępu oraz wysokim standardem zabudowy. - Na rynku pojawiają się również firmy oferujące zbliżoną usługę do self storage np. pomieszczenia zbiorcze, kontenery - opowiada. - Pomimo że magazyny samoobsługowe działają w większości dużych polskich miast, w porównaniu do USA, ich liczba jest niewielka. W USA istnieje ponad 50 tys. magazynów self storage, jednak polski rynek od kilku lat rozwija się bardzo dynamicznie i ma duży potencjał - zapewnia.
Dyrektor Kangu Self Storage zwraca uwagę, że Warszawa przoduje w statystykach dotyczących liczby magazynów samoobsługowych zlokalizowanych w różnych częściach miasta. - Stolica ma ogromny potencjał dla rozwoju branży self storage. Przed samym otwarciem obiektu dostaliśmy prawie 100 pytań od klientów - mówi Przemysław Główczewski.
Dyrektor podkreśla, że popyt na usługi magazynowania samoobsługowego jest bardzo duży i stale rośnie. - Z europejskich magazynów self storage korzysta to ok. 75 proc. klientów indywidualnych i 25 proc. klientów biznesowych. W naszym przypadku te statystyki są bardziej wyrównane. To mniej więcej pół na pół - podaje Przemysław Główczewski. W samoobsługowych schowkach klienci przechowują m.in. fortepiany, obrazy, instrumenty muzyczne, także znanych polskich zespołów,karmę dla zwierząt, sprzęt do organizacji manifestacji.