Aktualizacja: 21.02.2025 11:33 Publikacja: 31.01.2022 11:47
Foto: Mat. prasowe
Jak ocenia pan sytuację na rynku gruntów inwestycyjnych – jak minął 2021 r. i jakie są przewidywania, jeśli chodzi o 2022 r.?
Temperatura jest bardzo wysoka, o czym świadczą m.in. przeprowadzone przez nas transakcje, a Immo lab działa przecież zaledwie rok. W grudniu zakończyła się sprzedaż prawie 80 ha terenu pod Kielcami pod przemysł. To największa transakcja w obszarze gruntów inwestycyjnych na rynku nieruchomości przemysłowo–logistycznych w ubiegłym roku. Doradzaliśmy w niej sprzedającemu, czyli Kompanii Piwowarskiej, na zlecenie Knight Frank. Kupujący na razie pozostaje nieujawniony.
Domy do 70 mkw. można już budować bez zezwolenia. Czy klienci porzucą mieszkania i będą stawiać domki?
Na działce na Dąbiu stoi przeznaczona do rozbiórki dawna galeria handlowa Plaza. W tym miejscu powstanie wielofunkcyjny kompleks.
Wzrost stóp procentowych przekłada się na ostudzenie koniunktury na rynku mieszkaniowym. Zdaniem ekspertów JLL trudno oczekiwać, by wraz z malejącym popytem zaczęły spadać ceny.
Na schładzającym się rynku budowniczowie mieszkań mogą łączyć potencjały, by zwiększać skalę i zasięg.
Eksperci spodziewają się dalszego hamowania sprzedaży lokali po wyjątkowym ubiegłym roku. Wyniki mogą być podbijane transakcjami na rynku PRS lub dzięki przejęciom.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas