19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 20.01.2022 20:54 Publikacja: 20.01.2022 21:51
Oferta małych działek budowlanych systematycznie maleje
Foto: shutterstock
Program budowy małych domów w ramach Polskiego Ładu wystartował w styczniu. Domki można stawiać bez zezwolenia, nie trzeba też zatrudniać kierownika budowy. Czy Polacy ruszą na poszukiwania parceli pod domki?
– Zainteresowanie niedużymi działkami utrzymuje się od dłuższego czasu. Najbardziej preferowane są parcele od 600 do 800 mkw. – wskazuje Łukasz Dąbrowski z katowickiego oddziału oddziału Power Invest. Takie grunty sprzedawały się w ubiegłym roku najlepiej. – Sprzedający mający większe tereny coraz częściej decydują się na ich podział – mówi ekspert Power Invest. Podkreśla, że ceny działek stale rosną.
Za bałagan związany z nieprawidłową lokalizacją zabudowy każdy mieszkaniec Polski płaci 2,2 tys. zł rocznie – wyliczył Polski Instytut Ekonomiczny. Powodem jest m.in. brak planów miejscowych.
Czy banki pożyczą na budowę domu bez formalności? Analizy projektu trwają. Bez kredytów program raczej nie wypali.
Na rynek nieruchomości płynie rzeka pieniędzy. Za swoje chętnie kupujemy działki i mieszkania. Jeśli właściciel dostanie wiele ofert, zawsze wybierze klienta z gotówką.
Mały budynek na dużej drogiej działce może się okazać nieopłacalny. Polacy raczej się na takie inwestycje nie rzucą.
Zainteresowanie gruntami wzrosło w ciągu roku o 88 proc. – podaje Domiporta.pl. Co z mieszkaniami?
Aby nieruchomości stanowiły majątek prywatny, przez cały okres posiadania ich przez podatnika nie mogą służyć działalności gospodarczej. Przy czym wydzierżawienie działek powoduje, że tracą one charakter majątku prywatnego.
Koszt nabycia nieruchomości jest wartością stałą, niezmienną i wynika z wydatków, które zostały rzeczywiście poniesione na jej zakup. Dla celów opodatkowanej sprzedaży nie można uznać, że waloryzacji podlegają kwoty uprzednio zwaloryzowane.
Decyzje o warunkach zabudowy będą ważne bezterminowo, jeśli uprawomocnią się przed 1 stycznia 2026 roku.
W przypadku dostawy nieruchomości w pierwszej kolejności należy ustalić, czy może ona być objęta zwolnieniem od VAT, a dopiero gdy do dostawy nieruchomości nie znajdzie zastosowanie zwolnienie zastosować właściwą stawkę podatku.
W przypadku dostawy lokalu razem z wyposażeniem może dojść do sytuacji, w której sprzedający będzie musiał rozpoznać kilka odrębnych transakcji i zastosować do nich różne stawki VAT.
Sprzedaż lokali w ostatnich miesiącach nie powala, ale jest solidna – biorąc pod uwagę koszt kredytów i brak programów wsparcia popytu.
Uchwalenie bądź zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mają bezpośrednie przełożenie na wzrost albo obniżenie wartości nieruchomości. Mogą także powodować ograniczenia w korzystaniu z niej w dotychczasowy sposób lub w sposób zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem. Kiedy właściciel ma prawo do odszkodowania z tytułu szkody planistycznej?
Miejsce we wspólnym garażu czy komórka lokatorska, w dzisiejszych czasach nie są żadnym luksusem. A jeśli do tego są prawnie związane z mieszkaniem, to fiskus nie ma żadnych podstaw, żeby kwestionować czy odbierać od nich ulgę mieszkaniową w PIT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas