Aktualizacja: 20.02.2025 21:52 Publikacja: 25.11.2021 19:01
Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki
Ogólnopolskie badanie nastrojów pośredników przeprowadził portal Nieruchomosci-online we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. W ankiecie wzięło udział ponad 700 agentów i właścicieli biur. Pytano m.in. o udział zakupów za gotówkę, podaż, popyt, ceny.
Z badań wynika, że w ostatnim roku (wrzesień 2020 – wrzesień 2021) transakcji gotówkowych wyraźnie przybyło. – Największy wzrost zaobserwowaliśmy na rynku mieszkań i działek. W przypadku mieszkań trend ten potwierdziło aż 71,1 proc. badanych, w przypadku działek 68,8 proc. Na rynku domów wzrost transakcji gotówkowych zauważyło 51,2 proc. ankietowanych – podaje portal Nieruchomosci-online.pl. – Inaczej jest na rynku lokali i budynków użytkowych, który najboleśniej odczuł skutki pandemii. Tu spadek udziału transakcji gotówkowych zaobserwowało 15,6 proc. pośredników.
Nowoczesne biura zachwycają designem, ale czy naprawdę wspierają produktywność? Przeszklone ściany i otwarte przestrzenie miały sprzyjać współpracy, a stały się źródłem rozproszeń i braku prywatności. Jak odzyskać kontrolę nad swoją przestrzenią bez rezygnowania z nowoczesnego wyglądu biura?
Unijna dyrektywa uszczelniająca handel w sieci to narzędzie o opóźnionym działaniu. Dlatego potrzebna jest ustawa o rejestrze mieszkań na krótki najem.
Wraz ze wzrostem liczby lokali w ofercie i stabilizacją cen potencjalni nabywcy wydłużają czas podejmowania decyzji. Kredyty mieszkaniowe cały czas są dostępne dla najlepiej zarabiających.
Konkurencja z firmami spoza Unii Europejskiej o kontrakty nie jest walką na równych zasadach, na szczęście podejście publicznych zamawiających powoli się zmienia – mówi Artur Popko, prezes Budimeksu.
Deweloperzy mają obowiązek podawać ceny i ich składowe w miejscu sprzedaży detalicznej – wskazał urząd. Podawanie cen w internecie byłoby dobrą praktyką.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Podaż nowych ofert najmu mieszkań hamuje, ale najemcy raczej nie mają problemu ze znalezieniem odpowiedniego lokalu. Czynsze się stabilizują, w części miast są też korekty. Część wynajmowanych dotąd nieruchomości trafia na rynek sprzedaży.
Okam planuje rewitalizację budynków przy ul. Przędzalnianej 71 w Łodzi. Powstaną też nowe obiekty. Kompleks zaoferuje mieszkania, lokale usługowe i biura.
„Klucz do mieszkania” to nowy program rozwoju mieszkalnictwa w Polsce, który opiera się na trzech elementach – wsparciu mieszkalnictwa komunalnego, społecznego i własnościowego. Jakie są jego główne założenia i na jaką pomoc będzie można liczyć?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas