Aktualizacja: 21.02.2025 11:06 Publikacja: 14.01.2022 14:04
Foto: Fotorzepa/S. Mielnik
- To będzie bardzo ciekawy rok w branży nieruchomości. Stopy procentowe podniesione do 2,25 proc. (a to najpewniej nie ostatnia w tym roku podwyżka), duże zainteresowanie funduszy zakupem mieszkań, spadająca zdolność kredytowa – wylicza Bartłomiej Baranowski, analityk portalu Domiporta.pl. – I jeszcze, być może najważniejsze - Polacy coraz częściej szukają domów i działek pod budowę.
Jaka ziemia na celowniku
Mieszkania, domy i działki to wciąż rozchwytywany towar. Drastycznych podwyżek cen już jednak być nie powinno, ale na spadki nie ma co liczyć.
Deweloperzy mają pełne ręce roboty. Ale i sporo problemów – m.in. z gruntami. Skokowego wzrostu podaży nie będzie.
Coraz wyższe stopy procentowe to coraz droższe kredyty hipoteczne. Czynsz za wynajmowane mieszkanie może nie wystarczyć na spłatę raty. Co zrobią inwestorzy?
Lokale używane podrożały średnio o kilkanaście procent. W przyszłym roku spodziewany jest wzrost rzędu 3–5 proc.
Ofertowa stawka za wynajem kawalerki w Szczecinie jest o 27 proc. wyższa niż przed rokiem. Coraz drożej jest też w innych miastach – wynika z analiz portalu Otodom.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas