Aktualizacja: 04.03.2021 20:11 Publikacja: 04.03.2021 20:11
Foto: materiały prasowe
Po prawie dekadzie powracają prace nad wprowadzeniem w Polsce prawa własności warstwowej. Chodzi o oderwanie od zasady superficies solo cedit i umożliwienie wyodrębnienia własności przestrzeni nad lub pod ziemią, niezależnie od własności czy użytkowania wieczystego gruntu. O takie prawo zabiega m.in. spółka PKP, która uzyskałaby możliwość komercyjnego zagospodarowania przestrzeni nad torami kolejowymi.
Dziś możliwość wykorzystania przestrzeni nad torami jest mocno utrudniona. Brak adekwatnej instytucji prawnej wymaga stosowania prawniczej ekwilibrystyki (np. ustanawiania „służebności zabudowy"), co negatywnie rzutuje na możliwości finansowania i późniejszego obrotu inwestycją. W konsekwencji niezagospodarowanych pozostaje bardzo wiele atrakcyjnie położonych nieruchomości kolejowych. Zmiana tej sytuacji jest uzasadniona urbanistycznie, może pozwolić na lepsze wykorzystanie doskonale zlokalizowanych, skomunikowanych i uzbrojonych nieruchomości, a przy okazji może się przyczynić do polepszenia sytuacji ekonomicznej PKP.
W 2024 r. rynek wyraźnie odbił dzięki obniżkom stóp w eurozonie i USA. Uwagę zwraca spory udział polskich inwestorów w transakcjach.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Najbardziej pogorszyła się ocena segmentu mieszkań na sprzedaż i na wynajem – wynika z analiz portalu Nieruchomosci-online.pl.
Białołęckie osiedle spółki Unidevelopment ma ekologiczny certyfikat BREEAM na poziomie „Very Good”. Impuls Marywilska ma być gotowy w 2026 roku.
Sytuacja na rynku nieruchomości sprzyja kupującym. Mogą do woli przebierać w mieszkaniach, negocjując ich ceny.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Mieszkania i lokale usługowe przy al. Jana Pawła w Warszawie planuje Polski Holding Nieruchomości. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Unibep.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
W 2024 r. rynek wyraźnie odbił dzięki obniżkom stóp w eurozonie i USA. Uwagę zwraca spory udział polskich inwestorów w transakcjach.
Właściciela zmieniły dwa nowe, w pełni skomercjalizowane obiekty handlowe w Garwolinie i Rudzie Śląskiej.
Luka podażowa, wzrost czynszów, wzrost popytu na elastyczne siedziby do pracy. Tak według ekspertów Savillsa będzie wyglądał stołeczny rynek biur w 2025 roku.
Sopra Steria Polska w 2026 r. zmieni swój katowicki adres. Firma z branży IT podpisała umowę najmu 4 tys. mkw. biur w budynku Grundmanna Office Park A.
Park logistyczny w sąsiedztwie warszawskiego lotniska zaoferuje 11 tys. mkw. powierzchni. Obiekt ma być gotowy w lecie tego roku.
Deweloper rozpoczął budowę kolejnej hali magazynowej w kompleksie logistycznym Wrocław Campus 2. Do czerwca powstanie niemal 30 tys. mkw. powierzchni.
Rosną oczekiwania klientów, którzy głosują kartami płatniczymi, piszą i czytają opinie w sieci. Z 50 naszych obiektów tylko kilka jest nierentownych, ale i na nie mamy pomysły – mówi Rafał Kincer, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego.
Obiekt spółki PKB Inwest Budowa powstanie przy ul. Jana III Sobieskiego w Szprotawie. Zaoferuje 6,5 tys. mkw. powierzchni najmu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas