Maciej Górski

Co będzie dalej z planami ogólnymi

Od przyszłego rządu potrzeba jasnych deklaracji co do reformy, bo od złego prawa gorsza jest tylko niepewność – wskazuje partner w kancelarii GPLF.

ZPI, czyli ceny mieszkań w rękach gmin

W oparciu o nowe przepisy gminy będą mogły oczekiwać od deweloperów partycypacji w tworzeniu infrastruktury. Problemem jest jednak brak ograniczeń w tym za...

Istotne niedociągnięcia reformy planowania

Beneficjenci infrastruktury powinni partycypować w kosztach jej budowy, a samorządy mieć łatwiejszy dostęp do finansowania zewnętrznego – wylicza prawnik.

Koniec z chaosem? Mam wątpliwości

Reforma planowania przestrzennego może uniemożliwić przeznaczanie nowych terenów pod mieszkaniówkę – pisze adwokat, partner w kancelarii GPLF.

Daniny drogowe niezgodne z prawem

Stołeczni deweloperzy nie będą już zobowiązani do budowy dróg, ale do współfinansowania ich powstania. Problem w tym, że bez podstawy prawnej – uważa adwokat.

Pożegnajmy użytkowanie

Całkowita likwidacja użytkowania wieczystego nie wydaje się już być tak skomplikowana jak jeszcze kilka lat temu. Wystarczy wola polityczna – pisze adwokat.

Zgody, co sprzedaż blokują

Konieczność uzyskania zgody właściciela gruntu na wieczystoksięgowy podział nieruchomości paraliżuje obrót użytkowaniem wieczystym m.in. w Warszawie – twie...

Służebność przesyłu alternatywą dla własności warstwowej

Wykorzystanie przestrzeni nad torami jest dziś mocno utrudnione. Wymaga stosowania prawniczej ekwilibrystyki.

Ratunek dla podnajmujących mieszkania na doby

Klucz tkwi w rozróżnieniu umowy najmu od umowy dzierżawy - mówią Maciej Górski,adwokat i Arkadiusz Górski,aplikant adwokacki.

Specustawa – niedocenione narzędzie planowania

Pomijając kontekst uchwalenia tzw. specustawy mieszkaniowej, wydaje się, że przy odpowiednim stosowaniu (niekoniecznie zgodnym z pierwotnym zamierzeniem us...