Jakie praktyczne uprawnienia będzie miał administrator hipoteki i czy będzie mógł być nim bank?
Zadaniem, a jednocześnie uprawnieniem administratora hipoteki będzie zawarcie umowy o ustanowienie hipoteki oraz wykonywanie praw i obowiązków wierzyciela hipotecznego we własnym imieniu, lecz na rachunek wierzycieli, których wierzytelności są objęte zabezpieczeniem. Wierzyciele będą więc tworzyć swoiste konsorcjum w celu udzielenia kredytu na określony cel. W takim przypadku, w umowie ustanawiającej hipotekę konieczne będzie określenie zakresu zabezpieczenia poszczególnych wierzytelności oraz przedsięwzięcia, którego sfinansowaniu służą. Umowa o ustanowienie hipoteki na rzecz administratora będzie musiała zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Nowelizacja wyłącza w tym zakresie możliwość zastosowania art. 95 prawa bankowego, który umożliwia ustanowienie hipoteki na podstawie dokumentu wydanego przez bank, bez konieczności udziału notariusza.
Administratorem hipoteki będzie mógł zostać jeden z wierzycieli albo nawet osoba trzecia. Nowelizacja nie wprowadza ograniczenia co do tego, czy może to być bank czy też innego rodzaju instytucja. W księdze wieczystej administrator hipoteki będzie wpisywany jako wierzyciel hipoteczny.
Co należy rozumieć pod pojęciem „finansowanie jednego przedsięwzięcia”?
Nowelizacja nie definiuje pojęcia finansowania wspólnego przedsięwzięcia, co w praktyce może budzić wiele kontrowersji. Wydaje się, że wspólnym przedsięwzięciem będzie finansowanie danego projektu inwestycyjnego. Takie ujęcie omawianego przepisu powoduje szereg ograniczeń w możliwości praktycznego zastosowania wprowadzanej instytucji. I tak, z uwagi na ograniczenie do sytuacji „finansowania wspólnego przedsięwzięcia”, już teraz podnosi się, że administratora hipoteki nie będzie można ustanowić np. w przypadku zaciągnięcia kredytu na spłatę innego kredytu. Podobnie, nowelizacja nie uwzględnia tzw. syndykacji wtórnej, czyli np. sytuacji, w której kredytu udziela jeden bank uzyskując zabezpieczenie hipoteczne, a następnie zbywa wierzytelność innym bankom. Wątpliwe może się także w praktyce okazać odróżnienie jednego przedsięwzięcia od kilku przedsięwzięć. Co więcej, wątpliwości interpretacyjne stwarza już samo pojęcie „finansowania”. Zdaje się bowiem, że administratora hipoteki nie będzie można ustanowić w przypadku, w którym źródłem wierzytelności nie jest kredyt czy pożyczka, ale np. leasing, factoring czy gwarancja bankowa.
Jakie praktyczne zmiany czekają właścicieli nieruchomości i banki w związku z wejściem w życie nowelizacji?