Aktualizacja: 21.11.2024 15:34 Publikacja: 15.01.2024 03:00
Ograniczoną już ofertę mieszkań przetrzebili beneficjenci „bezpiecznego kredytu"
Foto: PAP/Tytus Żmijewski
Po wygaszeniu „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” („Bk 2 proc.”) nowy rząd przedstawił założenia jeszcze tańszego finansowania zakupów mieszkań z oprocentowaniem od zera do 1,5 proc., w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. Limitu kredytu nie ma (nie ma też limitu cen nieruchomości), państwo dopłaci do jego określonej kwoty, również zależnej od wielkości rodziny. Projekt jest już konsultowany z ekspertami.
Supertani kredyt ma trafić do oferty banków w II połowie roku. Tymczasem podaż nowych mieszkań jest wciąż mała. Jak wynika z danych Otodomu w grudniu 2023 r. deweloperzy oferowali w Warszawie 9,5 tys. mieszkań, podczas gdy w grudniu 2020 r. – 13 tys. W Krakowie w grudniu ub.r. było do kupienia 4,6 tys. nowych lokali, trzy lata wcześniej – 8,7 tys. We Wrocławiu oferta skurczyła się z 8,6 do 4,1 tys.
Koniec 2023 roku przyniósł większy wzrost cen nowych mieszkań niż wcześniejsze miesiące – wynika z najnowszego odczytu tzw. wskaźnika inflacji mieszkaniowej.
W IV kwartale 2023 r. deweloperzy przełamali negatywny trend. Wprowadzili do oferty więcej mieszkań niż sprzedali. Wraca stabilizacja?
Żeby wziąć „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, jedni przyspieszali śluby, inni się rozstawali, chcąc się zadłużyć jako single.
Jeśli nowy program kredytowy wejdzie w zapowiadanym kształcie, ceny wzrosną. Niewykluczone, że dwucyfrowo.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zawieszony program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” ma być zastąpiony w lipcu nowym kredytem „na start”. Jak wpłynie na rynek mieszkań?
Osiedle Fabrica Ursus to unikatowa inwestycja dewelopera Aurec Home, zlokalizowana w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Ursus w Warszawie. To wyjątkowe miejsce łączy nowoczesność z historią, oferując nie tylko komfortowe mieszkania, ale także bogatą infrastrukturę i doskonały dostęp do zielonych terenów. Sprzedaż kolejnego etapu już ruszyła.
Deweloper znany ze współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi rozszerza działalność. Akcjonariusze mają zadecydować o wypłacie z kapitału zapasowego.
W statystykach GUS od miesięcy nie widać spowolnienia aktywności inwestorów. Październik przyniósł jeszcze podkręcenie tempa.
Banki w sprawach frankowych masowo pozywają swoich klientów o zwrot udostępnionego kapitału. Próbują w ten sposób bronić się przed przedawnieniem kapitału. Liczba takich spraw sięga już 30 tys. Prawnicy radzą, by wezwania do zapłaty traktować poważnie
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
W ślad za oczekiwaniami klientów i etycznym obowiązkiem, sektor bankowy w Polsce nie wyklucza zaangażowania w finansowanie procesów odbudowy Ukrainy. Ale konieczne jest tu wsparcie publiczne i dobre przygotowanie.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Brak stałych wpływów i zleceń oraz szybko rosnące koszty prowadzą do popadania firm w długi i coraz słabszej sytuacji finansowej sektora.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas