Aktualizacja: 24.02.2025 04:40 Publikacja: 14.10.2024 13:21
Maj 2022. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, posłanka KO Iwona Hartwich oraz Jakub Hartwich podczas konferencji prasowej przed Sejmem
Foto: PAP/Leszek Szymański
Choć rząd zapowiedział stworzenie systemu usług asystenckich dla osób niesamodzielnych, flagowego projektu ustawy dla tej grupy społecznej wciąż jednak nie ma – utknął on w Ministerstwie Finansów, które zastanawia się, w jaki sposób zagwarantować pieniądze na realizację wszystkich jego założeń.
A te – według zapowiedzi – mają być szerokie: asystent zarówno dla osób pełnoletnich, jak i tych poniżej 18. roku życia, zagwarantowana swoboda jego wyboru, możliwość wykonywania usług okołomedycznych. Choć wniosek o wpis ustawy do wykazu prac legislacyjnych rządu został już złożony, droga na biurko prezydenta jest daleka. Zwłaszcza, że głowa państwa przygotowała własne rozwiązania, a prace nad nimi w Sejmie już trwają.
Zatrudnianie asystentów osobistych w sposób, w jaki chce robić to rząd, może być trudne ze względów finansowych. My proponujemy ustawę, która realnie zmieni system – podkreśla Paulina Malinowska-Kowalczyk, doradczyni prezydenta RP ds. osób z niepełnosprawnościami.
Wraz z nadchodzącą waloryzacją rent i emerytur w górę pójdą także dodatki do tych świadczeń – na przykład dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej czy ryczałt energetyczny. Oto, jakich kwot od 1 marca mogą spodziewać się osoby uprawnione.
Od 25 lutego osoby, które chcą nadal korzystać z aplikacji mObywatel, muszą mieć jej aktualną wersję. „Jeśli nie zaktualizujesz mObywatela przed 25 lutego, nie będziesz mieć dostępu do żadnych możliwości aplikacji i nawet się do niej nie zalogujesz” – czytamy na rządowej stronie info.mobywatel.gov.pl. Posiadacze starszych wersji mObywatela otrzymali powiadomienia o konieczności przeprowadzenia aktualizacji. Przy okazji wprowadzono do niej dwie nowości.
Po drogach jeżdżą kierowcy, którzy zdobyli prawo jazdy mimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. W systemie jest luka - twierdzi serwis brd24.pl.
W Trybunale Konstytucyjnym odbyło się w czwartek spotkanie z przedstawicielami organizacji skupiających prawników sympatyzujących lub kojarzonych z poprzednią władzą.
Finansowane z budżetu państwa świadczenie ZUS mogą uzyskać osoby niezdolne do pracy z powodów niemożliwych lub obiektywnie trudnych do przezwyciężenia.
PFRON wydał komunikat przypominający o obowiązujących zasadach i terminach przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Podano również ważne informacje dla pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami.
Świadczenie wychowawcze 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia. Od tej reguły są jednak wyjątki. Niedawno poszerzyła się lista osób, które nie są do niego uprawnione. W określonych sytuacjach rodzice mogą również stracić przyznane świadczenie.
Osoby częściowo lub całkowicie niezdolne do pracy mogą ubiegać się o wsparcie finansowe. ZUS przyznaje świadczenie m.in. osobom niezdolnym do pracy na skutek schorzeń powiązanych z chorobą alkoholową. Czym jest renta alkoholowa? Komu przysługuje?
Pracodawca może domagać się wykazania przez pracownika, ile czasu faktycznie przebywa na rehabilitacji.
W razie przedłużającej się niezdolności do pracy z powodu choroby, ubezpieczony który wyczerpał już okres zasiłkowy, może starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Musi jednak rokować odzyskanie zdolności do pracy.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wydłużył termin składania wniosków w II etapie naboru do programu „Samodzielność - Aktywność – Mobilność!” Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe (WSM). WSM to program w ramach którego mają powstawać domy w których będą mogły żyć osoby z niepełnosprawnościami, wymagające wysokiego poziomu wsparcia.
Niedługo po marcowej waloryzacji emerytur seniorów czeka kolejny zastrzyk gotówki. Trzynasta emerytura będzie wypłacana miesiąc później, wraz z kwietniowym świadczeniem. Ile wyniesie „trzynastka" w 2025 roku i kiedy dokładnie planowane są wypłaty?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas