Najlepsza europejska kolekcja z Kijowa w Polsce

Zamek Królewski w Warszawie udzielił schronienia cennej kolekcji dzieł z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.

Publikacja: 19.05.2023 16:37

Elisabeth Louise Vigée-LeBrun "Portret Stanislawa Augusta Poniatowskiego", 1797

Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego

Elisabeth Louise Vigée-LeBrun "Portret Stanislawa Augusta Poniatowskiego", 1797

Foto: Materiały prasowe

Wczoraj na Zamek w Warszawie przybyło 38 dzieł  sztuki z Ukrainy. Muzeum z Kijowa znacznie ucierpiało podczas ataków Rosji na to miasto. W październiku ubiegłego roku wybuch pocisku naprzeciw siedziby Muzeum spowodował zniszczenie fasady budynku. Zamek Królewski w Warszawie w odpowiedzi na apel kijowskich muzealników wystąpił z inicjatywą zabezpieczenia tej kolekcji w swoich murach na czas wojny.

W przybyłej części kolekcji są nigdy wcześniej niepokazywane w Polsce dzieła, m.in. portret Stanisława Augusta w stroju Henryka IV, namalowany przez Elisabeth Vigée Le Brun w 1797 roku w Petersburgu (to jeden z ostatnim malarskich portretów króla). A także „Architektoniczne capriccio z ruinami świątyni” Bernarda Bellotta.

Obrazy z kolekcji w Kijowie

Obrazy z kolekcji w Kijowie

Foto: Materiały prasowe

Są też obrazy renesansowych i barokowych mistrzów włoskich, m.in. Jacopa del Sellaio, Giovanniego Francesca Barbieriego znanego jako Guercino, Michelangela Pacego zwanego Michelangelo del Campidoglio. Ozdobą tej części kolekcji jest weduta Francesca Tironiego, malarza tworzącego w Wenecji.

Spośród dzieł malarzy flamandzkich i niderlandzkich uwagę przykuwa szkic olejny „Bóg rzeki Skaldy, Kybele i bogini Antwerpii”  Petera Paula Rubensa, „Kupid i śpiące nimfy” Jacoba Jordaensa, „Pejzaż zimowy” Gijsbrechta Leytensa i „Gabinet sztuki” Fransa Franckena II.

Malarstwo hiszpańskie reprezentują dwa obrazy. „Portret infantki Małgorzaty Teresy” - kopia według Velázqueza, wykonana w studiu Juana Bautisty Martineza del Mazo, zięcia artysty. I „Martwa natura z serwisem do czekolady” z 1640 roku – jeden z zaledwie kilkunastu zachowanych na świecie obrazów Juana de Zurbarána.

Kolekcji dopełniają renesansowe włoskie cassone, czyli skrzynie posagowe, wenecka lektyka oraz dekoracyjne francuskie gerydony.

Narodowe Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków powstało w 1919 r. dzięki donacji prawnika, przemysłowca i kolekcjonera sztuki Bohdana Chanenki i aktowi darowizny podpisanemu przez jego żonę Warwarę. Obecnie Muzeum gromadzi największe i najcenniejsze zbiory sztuki europejskiej, azjatyckiej i starożytnej w Ukrainie.

Prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, zapowiedział, że po przeprowadzeniu konserwacji, dzieła zostaną zaprezentowane publiczności na wystawie w 2024 roku.

Malarstwo
Będzie przełom w sprawie akwareli Kandinskiego? Niemcy przekazali akta śledztwa
Malarstwo
Wystawa Andrzeja Wróblewskiego w nowej wersji w Warszawie po sukcesie w Wenecji
Rysunek
Rysowniczka Aleksandra Rogala w U-jazdowskim
Malarstwo
Odnaleziony obraz Maurycego Gottlieba trafi na aukcję
Malarstwo
Namalować katolicyzm od nowa. Modzelewski i Czwartos w katedrze na Pradze