Korespondencja z Berlina
Nowe wydania powieści i zbiorów opowiadań, rysunki, rodzinny album fotograficzny, filmy dokumentalne i fabularne na jego temat, słuchowiska, e-booki, wystawy, spektakl choreograficzny czy „Kafka-Kalejdoskop“, czyli dwudniowy tour de force wokół autora — to wszystko i jeszcze więcej przygotowano w Niemczech w związku z przypadającym 3. czerwca 2024 stuleciem śmierci Franza Kafki, jednego z największych pisarzy niemieckojęzycznych XX wieku.
Franz Kafka w Berlinie
Rocznica obchodzona jest uroczyście wszędzie, ale najbardziej w Berlinie, który Kafka często i chętnie odwiedzał w latach 1910-1914 i gdzie spędził ostatni rok swego życia. Przyjeżdżał tu ze względu na teatr Maxa Reinhardta i wielkomiejską atmosferę, robiący na nim wrażenie postęp techniczny i największy ówczesny dworzec Europy Askanischer Bahnhof. „Berlin dobrze mi robi“ - pisał do Maxa Broda.
Czytaj więcej
Wydaną właśnie u nas powieścią "Stroiciel fortepianów" Chiang-Sheng Kuo wprowadza czytelnika do odległego Tajwanu, w którym znajdziemy jednak wątki dobrze znane.
Ale jego życiem była literatura. Urodzony w 1883 roku w Pradze w niemieckojęzycznej rodzinie żydowskiego kupca jako najstarszy syn z szesciorga rodzeństwa odczuwał presję surowego i despotycznego ojca (Hermann Kafka), który wywodząc się ze wsi poślubił zamożną pannę Julię Löwy i mieszkając z nią już w Pradze bardzo dbał o status rodziny.
Franz nie spełniał oczekiwań ojca i nigdy nie był „dość dobry“ w szkole, czy na studiach. Mimo najlepszych ocen i bezproblemowych promocji z klasy do klasy Franz sam nie wierzył w siebie. Uczył się dobrze, ale to nie nauka, lecz pisarstwo było jego pasją. Od wczesnych opowiadań, które publikował już w wieku 16 lat w monachijskim czasopiśmie „Hyperion“, literatura była metapoziomem, do którego dążył.