Jagoda Engelbrecht

Antyizraelska wystawa w Berlinie kontra niemiecka racja stanu

Wystawa Nan Goldin w berlińskiej Neue Nationalgalerie należy do najważniejszych wydarzeń artystycznych ostatnich lat. „This Will Not End Well“ – „To się dobrze nie skończy” brzmi proroczy tytuł retrospektywy artystki i aktywistki.

Franz Hals, niderlandzki mistrz uśmiechu

Po Londynie i Amsterdamie długo oczekiwaną monograficzną wystawę Fransa Halsa podziwiać można w berlińskiej Gemäldegalerie. XVII-wieczny portrecista należy obok Rembrandta i Vermeera do słynnej trójki złotej ery niderlandzkiego malarstwa.

Katharina Wagner. Historia kobiety, którą zarządza spuścizną wielkiego przodka

Pod koniec lipca rozpoczęła się tegoroczna edycja Bayreuther Festspiele - słynnego festiwalu wagnerowskiego. Przybywają na niego elity kulturalne i polityczne, ludzie biznesu i brylujący w social mediach międzynarodowi celebryci. Jego dyrektorką jest od 15 lat Katharina Wagner.

Wystawa w Berlinie. Naga prawda o skrywanej tożsamości Andy’ego Warhola

Nagi portret Jean-Michela Basquiata, zdjęcia i obrazy Muhammada Alego i Micka Jaggera przyciągają na sensacyjną ekspozycję z rzadko lub wcale niewystawianych prac LGBT Andy’ego Warhola w Nowej Galerii Narodowej w Berlinie.

Polka Joanna Warsza została kuratorką Hamburga. Jak wyglądała jej droga do sukcesu?

Joanna Warsza jest niezależną kuratorką wystaw, autorką i wydawczynią wielu książek o sztuce. Pracuje w Berlinie, Wenecji, Stambule czy Sztokholmie. Polska menadżerka sztuk wizualnych cieszy się renomą w międzynarodowych kręgach artystycznych. Właśnie została kuratorką miasta Hamburg.

Joanna Warsza kuratorką Hamburga. Polka w Berlinie zagrała sztuką z Euro 2024

Joanna Warsza, urodzona w Warszawie kuratorka, będzie przez najbliższe pięć lat rozwijać sztukę w przestrzeni publicznej Hamburga. „W napiętych politycznie czasach szczególnie wierzę, że sztuka pomaga przezwyciężyć izolację i podziały” – mówi Warsza.

Hashtag „Kafka“ ma już miliardy kliknięć. Stulecie śmierci Franza Kafki, autora „Procesu”

Franz Kafka (1883-1924) to dziś najważniejszy niemieckojęzyczny pisarz. Część jego dorobku zagrabiona w Berlinie może być w rosyjskich specjalnych archiwach. Naukowcy zastanawiają się, czy był wycofanym homoseksualistą. Młodzi sięgają po książki.

Berlińskie Spotkania Teatralne. O tym, jak krytykowany przez recenzentkę choreograf zaatakował ją psią kupą

„Die Hundekot-Attacke“ („Atak psich ekskrementów”), nawiązującą do głośnego w ubiegłym roku skandalu wokół słynnego choreografa i recenzentki, był jednym z trzech najważniejszych spektakli Das Theatertreffen Berlin - Berlińskich Spotkań Teatralnych.

Amadeo Modigliani - mistrz aktów z polskim marszandem

Wystawę Amadeo Modiglianiego w 140. rocznicę jego urodzin prezentuje Muzeum Barberini w Poczdamie.

Jego krzyż szokował. Caspar David Friedrich, drugi niemiecki malarz po Dürerze

W Berlinie trwa wielka wystawa Caspara Davida Friedricha. Metropolitan Museum w Nowym Jorku pokaże obrazy czołowego niemieckiego romantyka w 2025 r.