Festiwal Góry Literatury Olgi Tokarczuk i „czuły windykator” w sieci

Czytanie „Empuzjonu” i inspirowany nim spacer po Sokołowsku, retrospektywa Jerzego Skolimowskiego, koncerty Nosowskiej, Kazika, Voo Voo, łącznie 130 wydarzeń z 200 gośćmi złoży się na Festiwal Góry Literatury (7-16 lipca).

Publikacja: 06.07.2023 14:43

Festiwal Góry Literatury Olgi Tokarczuk i „czuły windykator” w sieci

Foto: Fundacja Olgi Tokarczuk

Tegoroczna, dziewiąta edycja jest największą z dotychczasowych, a tym samym Festiwal Góry Literatury staje się największym festiwalem literacko-społecznym w Polsce i jednym z najważniejszych w Europie. Niestety, wiele wydarzeń ze względu na cenzurę polityczną i ekonomiczną nie może liczyć na wsparcie rządu i samorządu, z tych powodów zagrożona jest m. in. Malta Festival Poznań.

Kazik w Zamku Sarny

W tym roku wśród wielu mecenasów Gór Literatury znalazła się firma windykacyjna Kruk. S.A. i to właśnie w sieci zwróciło uwagę komentujących. Zwłaszcza fakt, że firma nazywana już w sieci „czułym windykatorem” będzie patronem debaty o feminatywach w polskim prawie z udziałem Sylwii Gregorczyk-Abram, Michała Rusinka, Aliny Szeptyckiej, którą poprowadzi Irek Grin, szef Fundacji Olgi Tokarczuk (niedziela 9 lipca, Zamek Sarny). Rozmowa otwiera nową inicjatywę fundacji, która wraz z partnerami rozpocznie prace nad zmianami legislacyjnymi, które umożliwią posługiwania się żeńskimi formami w obiegu oficjalnym.

Czytaj więcej

Izrael: Engelking i Tokarczuk z doktoratami. Kwaśniewski: Inna ocena w Polsce

Na naszą prośbę uwagi w sieci skomentowała Dorota Oczak-Stach, rzeczniczka fundacji:

- W tym roku Festiwal Góry Literatury wspiera rekordowa liczba ponad 70 partnerów. Firma Kruk S.A. znalazła się w tym gronie ze względu na budzącą nasz szacunek działalność charytatywną, a także zaangażowanie firmy w inne działania kulturalne w Polsce, np. galę przyznania Paszportów Polityki. Uważamy także, że ład korporacyjny firmy i jej wewnętrzne regulacje dotyczące przede wszystkim sytuacji kobiet mogłyby być wzorem do naśladowania dla innych podmiotów gospodarczych. Dzięki wsparciu naszych partnerów w programie festiwalu możemy poruszyć najważniejsze społeczne zagadnienie, którymi obecnie żyje nie tylko Polska, ale także Europa i świat. Przy okazji przypominamy, że jedynym podmiotem odpowiedzialnym za program Festiwalu i wybór partnerów jest Fundacja Olgi Tokarczuk, a nie sama noblistka. Wśród mecenasów jest wiele podmiotów gospodarczych z Dolnego Śląska.

Dziewiąta edycja Festiwalu Góry Literatury potrwa od 7 do 16 lipca i odbędzie się w rekordowej liczbie dwudziestu lokalizacji, m. in. w Nowej Rudzie, Sokołowsku, na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej, na górze Guzowatej, Wałbrzychu, Świdnicy oraz pałacu w Krobielowicach.

Czytaj więcej

Tokarczuk komentuje media społecznościowe

Zaplanowano ponad 130 wydarzeń, w których weźmie udział niemal 200 gości.

Fundacja zaplanowała koncerty 10 wykonawców. 7 lipca wystąpi na otwarcie Maria Peszek, a potem Nosowska, Kazik, Voo Voo, Me and That Man, Renata Przemyk, Dobrawa Czocher, Dr Misio, Kosy, Andrzej Sosnowski & Chain Smokers.

Jerzy Skolimowski i retrospektywa

Pokazana zostanie retrospektywa filmów Jerzego Skolimowskiego i odbędzie się spotkanie z laureatem Oscara po pokazie „Rysopisu” ( 11 lipca w Wałbrzychu w Starej Kopalni). W paśmie filmowym są też produkcje Marcina Giżyckiego i Ewy Ewart.

Dialogów z „Empuzjonu” będzie można posłuchać 8 lipca w interpretacji Arkadiusza Jakubika, Jana Peszka, Macieja Stuhra i Roberta Więckiewicza z gościnnym udziałem Olgi Tokarczuk.

16 lipca w Sokołowsku odbędzie się spacer śladami „Empuzjonu” z Jerzym Markiem.

Najwięcej będzie rozmów związanych z książkami. Uczestnicy będą mieli szansę spotkać ponad 80 pisarek i pisarzy. Odbędą się spotkania z Ryszardem Krynickim, Joanną Bator, Mariuszem Szczygłem, Weroniką Murek, Wojciechem Tochmanem, Mikołajem Grynbergiem, Andrzejem Stasiukiem, Julią Fiedorczuk i Katarzyną Bondą. Małe Góry Literatury – pasmo dla dzieci i młodzieży zapowiadają rozmowy z Adamem Wajrakiem, Tomaszem Samojlikiem, Barbarą Sadurską, Dionisiosem Sturisem, Karoliną Lewestam i Michałem Rusinkiem.

Odbędzie się kilkanaście wystaw, w tym Wandy Czełkowskiej, Ewy Mańkowskiej „Krajobraz jako Ktoś”, „#PatrzęCzujęRysuję” i wielu artystów związanych z projektem „Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury – Natura Sztuki”.

Marian Turski i inni

Najważniejszą inspiracją tegorocznego festiwalu są słowa Olgi Tokarczuk: „Jestem przekonana (…), że istota ludzka jest w gruncie rzeczy drobnym jedynie elementem natury, a jej zachłanność, chciwość, bezwzględność i przekonanie o wyjątkowości pośród innych stworzeń jest dziwaczną, kosmiczną pomyłką”.

W perspektywie programu znajduje się napaść Rosji na Ukrainę, co będzie miało również trudne do wyobrażenia dzisiaj skutki klimatyczne, a także „kontynuacji haniebnego procederu siłowego zawracania uchodźców z Bliskiego Wschodu na granicy polsko-białoruskiej na teren Białorusi i największej katastrofy ekologicznej w historii Polski – zatrucia rzeki Odry”. Jak podkreślają organizatorzy, wszystkie te wydarzenia mają źródła w decyzjach politycznych, dlatego „edukacja obywatelska, sprzeciw wobec narastającego autorytaryzmu, walka z wykluczeniami, podnoszenie kompetencji mieszkańców i ich aktywizacja w zakresie obrony demokracji mają również fundamentalne znaczenie w długofalowym myśleniu o ekologii”.

Odbędą się rozmowy o najważniejszych zagrożeniach i wyzwaniach współczesności między innymi z Marianem Turskim, Olgą Tokarczuk, Michałem Hellerem, Markiem Abramowiczem, Magdaleną Środą, Adamem Bodnarem, Ewą Woydyłło, Krzysztofem Meissnerem, Janem Woleńskim, Ewą Domańską i Halszką Witkowską.

Festiwal powstał w 2015 roku z inicjatywy Olgi Tokarczuk.

Większość spotkań będzie transmitowana na żywo w mediach społecznościowych (www.facebook.com/FGL2023), a później zapisy tych nagrań trafią na YouTube Fundacji Olgi Tokarczuk.

Literatura
Bezkarnie gwizdać można było tylko na stadionach
Literatura
Książki roku 2024 według „Rzeczpospolitej”: Czas hybryd i pięknych kundli
Literatura
„Boże Narodzenie w Pradze”. Wigilia w świątyniach czeskiej stolicy
Literatura
Stanisław Tym był autorem „Rzeczpospolitej”
Literatura
Reiner Stach: Franz Kafka w kleszczach dwóch wojen