Tegoroczna, dziewiąta edycja jest największą z dotychczasowych, a tym samym Festiwal Góry Literatury staje się największym festiwalem literacko-społecznym w Polsce i jednym z najważniejszych w Europie. Niestety, wiele wydarzeń ze względu na cenzurę polityczną i ekonomiczną nie może liczyć na wsparcie rządu i samorządu, z tych powodów zagrożona jest m. in. Malta Festival Poznań.
Kazik w Zamku Sarny
W tym roku wśród wielu mecenasów Gór Literatury znalazła się firma windykacyjna Kruk. S.A. i to właśnie w sieci zwróciło uwagę komentujących. Zwłaszcza fakt, że firma nazywana już w sieci „czułym windykatorem” będzie patronem debaty o feminatywach w polskim prawie z udziałem Sylwii Gregorczyk-Abram, Michała Rusinka, Aliny Szeptyckiej, którą poprowadzi Irek Grin, szef Fundacji Olgi Tokarczuk (niedziela 9 lipca, Zamek Sarny). Rozmowa otwiera nową inicjatywę fundacji, która wraz z partnerami rozpocznie prace nad zmianami legislacyjnymi, które umożliwią posługiwania się żeńskimi formami w obiegu oficjalnym.
Czytaj więcej
"Rozmawianie o zbrodniach popełnianych przez członków własnego narodu nigdy nie jest proste. Izraelskie uczelnie honorują dwie wybitne Polki, które badają zbrodnie polskie przeciwko Żydom w czasie II wojny światowej. Poznanie prawdy wzmocni też Polskę" - pisze na łamach dziennika "Haaretz" były prezydent, Aleksander Kwaśniewski.
Na naszą prośbę uwagi w sieci skomentowała Dorota Oczak-Stach, rzeczniczka fundacji:
- W tym roku Festiwal Góry Literatury wspiera rekordowa liczba ponad 70 partnerów. Firma Kruk S.A. znalazła się w tym gronie ze względu na budzącą nasz szacunek działalność charytatywną, a także zaangażowanie firmy w inne działania kulturalne w Polsce, np. galę przyznania Paszportów Polityki. Uważamy także, że ład korporacyjny firmy i jej wewnętrzne regulacje dotyczące przede wszystkim sytuacji kobiet mogłyby być wzorem do naśladowania dla innych podmiotów gospodarczych. Dzięki wsparciu naszych partnerów w programie festiwalu możemy poruszyć najważniejsze społeczne zagadnienie, którymi obecnie żyje nie tylko Polska, ale także Europa i świat. Przy okazji przypominamy, że jedynym podmiotem odpowiedzialnym za program Festiwalu i wybór partnerów jest Fundacja Olgi Tokarczuk, a nie sama noblistka. Wśród mecenasów jest wiele podmiotów gospodarczych z Dolnego Śląska.