Zabytki Zadbane

Przyznano nagrody w prestiżowym konkursie „Zabytek Zadbany”.

Publikacja: 15.11.2022 09:17

Zabytki Zadbane

Foto: Materiały prasowe/Zamek Książ

W tym roku do konkursu ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz generalnego konserwatora zabytków, przeprowadzanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, zgłoszono 100 obiektów, z których 88 zakwalifikowano, a 20 otrzymało nominacje jury.

Zwycięzców ogłoszono w poniedziałek na gali w Warszawie. Nagrody i wyróżnienia wręczyli wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin oraz dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa dr hab. Katarzyna Zalasińska.

Laureatami kategorii specjalnej „Właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem” zostali ex aequo: Zamek Książ w Wałbrzychu (Dolnośląskie), zarządca: Zamek Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o. oraz modernistyczna kamienica przy Al. Kościuszki 14 w Częstochowie (Śląskie), której właścicielem jest Mariusz Etryk. 

Decyzję przyznania nagrody dla zamku na Dolnym Śląsku jury uzasadniło: „za wieloletnią, kompleksową opiekę jednostki samorządu lokalnego nad zamkiem Książ – jednym z największych zespołów zamkowych w Polsce, zmierzającą do poprawy stanu obiektu, za systematycznie prowadzone prace badawcze, remontowe i konserwatorskie oraz podporządkowanie ruchu turystycznego wartościom zabytkowym obiektu”.

Czytaj więcej

W 100. rocznicę urodzin Wojciecha Fangora: Ostatnia rzeźba i archiwum cyfrowe

Laureatem w kategorii „Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu" została gmina Złoty Stok za prace przy mauzoleum rodu Guttlerów w Złotym Stoku (Dolnośląskie).

Wzniesiony na starym cmentarzu XIX-wieczny budynek - z kolumnadą i doryckim zwieńczeniem, nakryty kopułą - jest miejscem spoczynku rodziny przemysłowców bardzo zasłużonych dla rozwoju miasta oraz okolic. Mauzoleum przez lata niszczało, teraz dzięki renowacji odzyskał dawną świetność. 

W kategorii „Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu” główna nagroda przypadła gminie Tarnów za prace przy cmentarzu z okresu pierwszej wojny światowej w Błoniu (Małopolskie).

Tytuł laureata w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych" otrzymała spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna za prace przy kamienicy przy ul. Rycerskiej 10 w Gdańsku.

Prace konserwatorskie przeprowadzono na podstawie szczegółowych badań architektonicznych i konserwatorskich kamienicy (kiedyś domu browarnika), podczas których udało się określić niemal kompletny wystrój sieni, dawnego salonu, pokojów na I i II piętrze oraz klatki schodowej. Wnętrza z końca XVIII wieku zostały zrekonstruowane. Odrestaurowano oryginalne polichromie i wystrój malarski. We wnętrzu znajdują się także unikatowe późnobarokowe schody oraz ściany wyłożone flizami – zdobionymi kaflami. Autentyczne, zabytkowe kafle z końca XVIII wieku o dekoracji identycznej z tą na zachowanych w kamienicy płytkach, zostały dokupione w Holandii, sprowadzone do Gdańska i zamontowane na jednej ze ścian sieni. 

Czytaj więcej

Rok Romantyzmu: Ujawnić to, co niewidzialne

Zwycięzcą w kategorii „Architektura i budownictwo drewniane” została gmina miasta Pyzdry za prace przy domu podcieniowym w Pyzdrach (Wielkopolskie).

Nagroda  przyznana została za uratowanie ostatniego, drewnianego, podcieniowego domu wschodniej Wielkopolski, będącego świadectwem tradycji rzemiosła tkackiego.

W kategorii „Zabytki techniki" laureatem została spółka Stocznia Cesarska Development za prace przy dawnej remizie Stoczni Gdańskiej w Gdańsku.

Obiekt pochodzi  z 1884 roku. Znajduje się w sąsiedztwie odnowionego wcześniej gmachu dawnej dyrekcji stoczni. Jest jednym z pierwszych budynków, jakie stanęły na terenie powstającego wówczas zakładu przemysłowego. Pierwotnie pełnił funkcję administracyjno-socjalną budowanej stoczni. Na siedzibę straży pożarnej przekształcony został w1903 roku  i te funkcję pełnił do 2002 roku. Po rewitalizacji zyskał nową funkcję handlowo-usługową. 

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs, wyróżniający właścicieli i zarządców, którzy wzorowo wywiązują się z obowiązku opieki nad zabytkami. Ma na celu promocję właściwych postaw i upowszechnienie najlepszych wzorów konserwacji obiektów zabytkowych, właściwego ich użytkowania i zagospodarowania. Konkurs po raz pierwszy został zorganizowany w 1975 roku; od 12 lat prowadzony jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

W tegorocznej edycji przyznano także kilkanaście wyróżnień dla zabytków z całej Polski.

Kultura
Europejskie Stolice Kultury 2025: Chemnitz i Nova Gorica – Gorycja
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Kultura
Współpraca OmenaArt Foundation z Tate i Sotheby’s
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Co nowego w kinach?
Kultura
Polsko-brytyjski sezon kulturalny. Szereg wydarzeń w obu krajach
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Kultura
Maciej Wróbel nowym wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku