Srebrny, złocony barokowy puchar, mierzący 53 cm wysokości, został wykonany w warsztacie Petera II Rode cenionego gdańskiego złotnika drugiej połowy XVII wieku. Po przejściu zabiegów konserwatorskich dzieło zostanie udostępnione publiczności. Dar będzie przechowywany w Skarbcu Koronnym na Wawelu.
Co trafiło do Skarbca Królewskiego na Wawelu?
Najstarsza informacja o losach podarowanego naczynia pochodzi z 1816 roku, kolejne z lat 1897, 1914 i 1983. W ostatnich latach kilkakrotnie pojawiał się na rynku dzieł sztuki. Z opisu umieszczonego na stronie internetowej domu aukcyjnego w Paryżu czytamy, że puchar ten jest datowany na ok. 1670 rok. Jest on jednym z ośmiu znanych tego typu obiektów tego producenta. Jeden z nich znajduje się w muzeum w Münster-Wolbeck, cztery w Muzeum Kremlowskim w Moskwie, jeden zaś w Muzeum Historycznym Gdańska. Kupiony zabytek w latach 1897 i 1914 znajdował się w zbiorach von Heyla w Darmstadt.
Krystyna Piórkowska, która jest badaczką zbrodni katyńskiej, wylicytowała puchar na aukcji Christie's w Paryżu.
- Puchar, który znajdzie się w Skarbcu Koronnym, staje się częścią naszej wspólnej historii i dziedzictwa. Ten wspaniały gest przyczynia się do realizacji misji naszego muzeum, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni - powiedział prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
- Dzięki wiedzy i doświadczeniu kuratora ekspozycji pana Dariusza Nowackiego, wiem, że to najlepsze miejsce. Świadomość, że moje działania, jako donatorki, przywracają do polskich zbiorów utracone, z różnych przyczyn, tak znaczące skarby, jest dla mnie wartością bezcenną. Jestem niezmiernie wdzięczna, że puchar zostanie udostępniony szerokiej publiczności na Wawelu jak również trafi w ręce ekspertów - badaczy - mówiła Krystyna Piórkowska.