Srebrny puchar trafił do Skarbca Koronnego na Wawelu. To dar

Krystyna Piórkowska przekazała do Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie ponad półmetrowy srebrny puchar, który wylicytowała na aukcji w paryskim domu Christie’s.

Publikacja: 21.02.2025 17:20

Srebrny, złocony barokowy puchar, mierzący 53 cm wysokości, został wykonany w warsztacie Petera II R

Srebrny, złocony barokowy puchar, mierzący 53 cm wysokości, został wykonany w warsztacie Petera II Rode cenionego gdańskiego złotnika drugiej połowy XVII wieku

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Srebrny, złocony barokowy puchar, mierzący 53 cm wysokości, został wykonany w warsztacie Petera II Rode cenionego gdańskiego złotnika drugiej połowy XVII wieku. Po przejściu zabiegów konserwatorskich dzieło zostanie udostępnione publiczności. Dar będzie przechowywany w Skarbcu Koronnym na Wawelu. 

Co trafiło do Skarbca Królewskiego na Wawelu?

Najstarsza informacja o losach podarowanego naczynia pochodzi z 1816 roku, kolejne z lat 1897, 1914 i 1983. W ostatnich latach kilkakrotnie pojawiał się na rynku dzieł sztuki. Z opisu umieszczonego na stronie internetowej domu aukcyjnego w Paryżu czytamy, że puchar ten jest datowany na ok. 1670 rok.  Jest on jednym z ośmiu znanych tego typu obiektów tego producenta. Jeden z nich znajduje się w muzeum w Münster-Wolbeck, cztery w Muzeum Kremlowskim w Moskwie, jeden zaś w Muzeum Historycznym Gdańska. Kupiony zabytek w latach 1897 i 1914 znajdował się w zbiorach von Heyla w Darmstadt.

Krystyna Piórkowska, która jest badaczką zbrodni katyńskiej, wylicytowała puchar na aukcji Christie's w Paryżu.

- Puchar, który znajdzie się w Skarbcu Koronnym, staje się częścią naszej wspólnej historii i dziedzictwa. Ten wspaniały gest przyczynia się do realizacji misji naszego muzeum, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni - powiedział prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

- Dzięki wiedzy i doświadczeniu kuratora ekspozycji pana Dariusza Nowackiego, wiem, że to najlepsze miejsce. Świadomość, że moje działania, jako donatorki, przywracają do polskich zbiorów utracone, z różnych przyczyn, tak znaczące skarby, jest dla mnie wartością bezcenną. Jestem niezmiernie wdzięczna, że puchar zostanie udostępniony szerokiej publiczności na Wawelu jak również trafi w ręce ekspertów - badaczy - mówiła Krystyna Piórkowska.

- Barokowy puchar w znaczący sposób uzupełnia zbiory Skarbca Koronnego, gdzie prezentujemy również dwa srebrne kubki wykonane w warsztacie Petera II Rode. Jeden z nich z podobiznami Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. Warto również wspomnieć, że najznakomitszym jego dziełem jest część dekoracji sarkofagu św. Stanisława w katedrze wawelskiej, w tym dwie figury przyklękających aniołów – tłumaczy Dariusz Nowacki, kurator Skarbca Koronnego.

Jak powiedziała Krystyna Piórkowska to właśnie Dariusz Nowacki, którego poznała jakieś 10 lat temu, wprowadził ją w świat złotnictwa, i pomaga poznawać te dzieła sztuki. - Chciałabym zaznaczyć, że w każdym wypadku, kiedy chodzi o materiały poważniejsze, sprawdzam, czy aby któraś z polskich instytucji nie interesowała się obiektem i nigdy nie licytuje przeciwko nim – opowiedziała.   

- Posiadanie rzeczy samych w sobie sprawia przyjemność, natomiast świadomość, że przywracam do zbiorów polskich rzeczy, których brakuje, z różnych przyczyn, lub o których nie było wcześniej wiadomo, a teraz zostaną udostępnione dla badaczy, dla znawców i dla szerszej publiczności, sprawia olbrzymią przyjemność - mówiła. - Dzielenie się wiedzą, pięknem i historią jest wspaniałą rzeczą, a przy tym pozwala na poznawanie osób których wiedzę można, wręcz trzeba szanować. Dziękuję im za dzielenie się tą wiedzą ze mną - dodała.

Kim jest Krystyna Piórkowska?

Krystyna Piórkowska, mieszkająca na co dzień w Nowym Jorku, od lat prowadzi działalność charytatywną na rzecz polskich instytucji w kraju. Zajmuje się też badaniem zbrodni katyńskiej, szczególnie materiałów zgromadzonych w amerykańskich archiwach na ten temat. Pisaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej”. Przekazała ona m.in. 325 różnych zabytków piśmiennych do  Biblioteki Narodowej w Warszawie, ale też unikalny portret Tadeusza Kościuszki Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.

Srebrny, złocony barokowy puchar, mierzący 53 cm wysokości, został wykonany w warsztacie Petera II Rode cenionego gdańskiego złotnika drugiej połowy XVII wieku. Po przejściu zabiegów konserwatorskich dzieło zostanie udostępnione publiczności. Dar będzie przechowywany w Skarbcu Koronnym na Wawelu. 

Co trafiło do Skarbca Królewskiego na Wawelu?

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Historia
Na terenie muzeum w Treblince powstaje nowy pawilon wystawienniczy
Historia
Czy będą ekshumacje Ukraińców? IPN: Nie ma wniosku
Historia
Tajemnica pudła o sygnaturze Dep. 39
Polityka
Kulisy sprzedaży depozytu Zamoyskich. Co proponowali spadkobiercy?
Społeczeństwo
Sondaż: Ponad połowa Polaków pozytywnie o rozmowach z Rosją. Choć z zastrzeżeniem