Na fali powracającego optymizmu pierwsza sesja nowego tygodnia została całkowicie zdominowana przez kupujących. Efektowne zwyżki, które pojawiły się już na starcie notowań nabrały tempa w kolejnych godzinach handlu. Rozpędzony WIG20 finiszował ponad 3,1 proc. na plusie powracając powyżej poziomu 2600 pkt. Z kolei WIG poszedł z górę o 2,9 proc. Efektowne odbicie w Warszawie wpisuje się w kontynuację poprawy globalnych nastrojów, na fali której w poniedziałek efektownie drożały akcje zarówno na europejskich, jak i azjatyckich parkietach. Do zakupów przyłączyli się także inwestorzy handlujący z oceanem. Po zeszłotygodniowej decyzji o zawieszeniu stosowania podwyższonych stawek celnych, tym razem inwestorom humory wyraźnie poprawiły doniesienia z weekendu o wstrzymaniu ceł na elektronikę sprowadzaną z Chin. Wycofanie się amerykańskiego prezydenta z kolejnych kontrowersyjnych decyzji dotyczących ceł znacząco oddala scenariusz globalnej wojny handlowej, co zostało pozytywnie odebrane przez inwestorów, którzy nabrali większej ochotę na ryzykowne aktywa.
Czytaj więcej
Duże zwiększenie wydatków i więcej wspólnych zakupów uzbrojenia, stacjonowanie brygady na Litwie...
Budimex i Mabion na celowniku
Na krajowym rynku akcji dużym powodzeniem cieszyły się m in. walory największych firm. Zwyżkom w indeksie WIG20 przewodził Budimex, notując ponad 8 proc. wzrostu kursu. Perspektywa miliardowych inwestycji, których budowlany gigant będzie jednym z największych beneficjentów najwyraźniej na nowo rozpaliła wyobraźnię inwestorów. Na celowniku kupujących znalazły się także akcje banków odrabiające straty z kwietniowej korekty. Najlepiej wypadł mBank zyskując niemal 4,5 proc. Efektowne zyski przyniosły także walory CD Projektu, Dino i firmy odzieżowych.
Pozytywne nastroje zdominowały również szeroki rynek. Wśród najmocniej drożejących spółek znalazł się Mabion, którego kurs poszybował w górę o kilkanaście proc. w odpowiedzi na informacje o nawiązaniu współpracy z potentatem z branży biofarmaceutycznej Sartoriusem i pozyskane pierwsze wspólne zlecenie. Sporym powodzeniem cieszyły się także papiery firm związanych z sektorem obronnym.