Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 20.05.2016 08:28 Publikacja: 20.05.2016 07:00
Hans Memling, Matka Boska karmiąca, 1480, olej na desce, Museum Van der Berg w Antwerpii
Foto: Muzeum Narodowe w Krakowie
Donatello, właśc. Donato di Niccol? di Betto Bardi, Matka Boska z Dzieciątkiem, 1420-1430, rzeźba z terakoty, Museo Stefano Bardini we Florencji
Foto: Muzeum Narodowe w Krakowie
Carlo Crivelli, Matka Boska tronująca i karmiąca, 1472, tempera na desce, Pinacoteca Parocchiale w Corridonii
Foto: Muzeum Narodowe w Krakowie
Francisco de Zurbarán y Salazar, Matka Boska Różańcowa adorowana przez kartuzów 1638–1639, olej na płótnie, Fundacja im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu
Foto: Muzeum Narodowe w Krakowie
Warsztat flamandzki na podstawie obrazu Petera Paula Rubensa, Wniebowzięcie Marii, gobelin, druga ćwierć XVII wieku, Museo Diocesano w Ankonie
Foto: Muzeum Narodowe w Krakowie
Francesco di Simone Ferrucci, Matka Boska karmiąca Dzieciątko, relief gipsowy, druga połowa XV wieku, Fondazione Cardinale Giacomo Lercaro w Bolonii
Foto: Muzeum Narodowe w Krakowie
Warsztat Lorenza Ghibertiego, Matka Boska z Dzieciątkiem, 1425–1430, rzeźba ze stiuku polichromowanego, Museo Stefano Bardini we Florencji
Foto: Muzeum Narodowe w Krakowie
Andrea Mantegna, Matka Boska z Dzieciątkiem, 1491, rysunek tuszem na pergaminie, kolekcja prywatna
Foto: Muzeum Narodowe w Krakowie
Rzeźbiarz marchijski, Pieta, 2 połowa XV w., rzeźba z terakoty, Muzeo Nazionale d’Abruzzo w L’Aquili
Foto: Muzeum Narodowe w Krakowie
Autor nieznany, Matka Boska Orantka, XII w., mozaika, Museo Diocesano w Palermo
Foto: Muzeum Narodowe w Krakowie
Barnaba da Modena, Maria Matka Miłosierdzia, 1375-1376, tempera na desce, kościół Santa Maria dei Servi w Genui
Foto: Muzeum Narodowe w Krakowie
Paolo Veneziano, Matka Boska z Dzieciątkiem, połowa XIV w., tempera na desce (transfer na płótno), Museo Diocesano e della Cattedrale w Cesenie
Foto: Muzeum Narodowe w Krakowie
Malarz marchijski, Maria Matka Miłosierdzia, 1494, olej na desce, Rocca Demaniale w Gradarze
Foto: Muzeum Narodowe w Krakowie
Pokaz „Maria. Mater Misericordiae" (Maria. Matka Miłosierdzia) powstaje we współpracy z watykańską Fundacją Jana Pawła II dla Młodzieży i nawiązuje do tradycji organizowania tego typu pokazów w miastach, które są gospodarzami spotkań.
We wszystkich tych miejscach odbywały się w prestiżowych muzeach, jak np. Colorado History Museum w Denver, Metropolitan Museum w Manili, Royal Ontario Museum w Toronto czy Museo del Prado w Madrycie) cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Laureaci uhonorowani zostali najważniejszą polską nagrodą architektoniczną za całokształt twórczości. Od blisko 30 lat prowadzą Medusa Group, jedną z najbardziej znanych śląskich pracowni.
Razem z dziennikarką „Rzeczpospolitej” Małgorzatą Piwowar rozmawiamy o najgłośniejszym wydarzeniu mijającego sezonu w sztuce – o otwarciu nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
To zaproszenie do udziału w polskiej kulturze dla całej Europy. Koncert inauguracyjny 3 stycznia w Warszawie.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
Czyńcie coś wreszcie, Arcypasterze! Milczenie o krzywdzie to zła wspieranie – apeluje Estera Isakowska, kobieta skrzywdzona przez księdza, w wierszu dedykowanym biskupom. Publikujemy go w „Plusie Minusie” jako głos w debacie o pedofilii w Kościele.
Papież Franciszek w przesłaniu związanym z Rokiem Świętym Kościoła Rzymskokatolickiego zwrócił uwagę na problemy, które „stanowią zagrożenie dla istnienia ludzkości”. To, jego zdaniem, globalne zmiany klimatu, wojny i nierówne traktowanie migrantów. Papież wezwał do tego, by kraje „przeniosły wydatki na broń i sprzęt wojskowy na walkę z głodem na świecie”.
Nie ma porozumienia w sprawie lekcji religii między stroną kościelną a rządową. Po poniedziałkowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski, strona kościelna zapowiada "dalsze kroki prawne wobec naruszenia obowiązujących przepisów".
Papież Franciszek przewodniczył ceremonii w Bazylice św. Piotra, podczas której mianowano 21 nowych kardynałów. Uwagę przyciągał jego duży siniak na brodzie, który według Watykanu był wynikiem upadku poprzedniego ranka.
Czy rząd Donalda Tuska, nie bez racji krytykowany za ostentacyjny antyklerykalizm niektórych jego ministrów, zaprosi Kościół katolicki do choćby symbolicznego udziału w polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej?
W szkole powinno być miejsce dla nauki o filozofii, etyce, ale też o głównych systemach religijnych. A przede wszystkim – o miejscu Boga w otwartym społeczeństwie. Bo dlaczego naukę o zdrowiu fizycznym uznajemy za ważną, a o zdrowiu moralnym już nie?
Skrzywdzeni powinni być obecni i włączani do działań Kościoła w walce z pedofilią. Potrzebna jest determinacja ze strony biskupów. Warto jasno powiedzieć: to, co poprzez spotkanie z 19 listopada zapoczątkowali, powinno stać się praktyką również instytucji państwowych powołanych do zwalczania nadużyć, dyskryminacji czy nierównego traktowania.
Trudno nie zgodzić się z papieżem Franciszkiem, gdy nawołuje do studiowania prawdziwych dziejów Kościoła.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas