Polska kultura przez sześć miesięcy 2025 roku będzie budować sieć współpracy kulturalnej i prowadzić dialog zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w kraju
- Kultura jest dla nas wszystkich ważna. Jest także przestrzenią dialogu i do tego dialogu mamy teraz okazję zaprosić całą Europę. Jednym z priorytetów są młodzi artyści, z którymi wkraczamy w przyszłość. Są oni bardzo ważni, bo są tymi, którzy czują więcej, przewidują więcej, myślą więcej.
Kultura to jest pewien system myślenia, który pozwoli nam się skomunikować miedzy nami, tu w Polsce, ale też w Europie.
Kultura mówi o przyszłości, ale zawsze sięga po tradycję, po historię, operując teraźniejszością. Dziękuję artystom, dzięki którym polska kultura będzie widoczna i będziemy na nowo mogli mówić o sobie, kształtować naszą tożsamość, pokazując korzenie tradycji, ale też myśląc o wspólnej przyszłości. Nie chciałabym, żeby kultura była traktowana jako osobny segment. Kultura to nie są eventy, które mają wzbogacać i uprzyjemniać. Kultura to jest pewien system myślenia, który pozwoli nam się skomunikować miedzy nami, tu w Polsce, ale też w Europie. – mówiła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, podczas prezentacji programu na konferencji prasowej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
Program kulturalny zagranicą: muzyka, film, teatr, sztuka
Zagraniczny program kulturalny polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza, obejmie ponad 20 krajów Europy, w których odbędzie się blisko 100 różnorodnych wydarzeń artystycznych.