Powtórka z historii, czyli jak Czesi sprzedali Polakom krzyżacki zamek

„Oblężenia Malborka” – ciesząca się popularnością impreza plenerowa – odbędzie się już po raz dziesiąty

Publikacja: 26.06.2009 00:38

Miejsce akcji: wały von Plauena, czas: weekend 24 – 26 lipca. Od dziesięciu lat miłośnicy historycznych inscenizacji spotykają się u stóp krzyżackiej warowni, żeby wziąć udział w rekonstrukcji wydarzeń z 1410 r. Głównym punktem programu tradycyjnie jest wieczorny spektakl przy blasku ognisk i pochodni, czyli oblężenie Malborka przez wojska króla Władysława Jagiełły, które – jeśli trzymać się faktów – zakończyło się... fiaskiem.

Ale na jubileusz organizatorzy przygotowali bardziej pokrzepiające zakończenie. I to bez naginania historii.

Jacek Spychała reżyseruje „Oblężenie Malborka” po raz ósmy. Ale pierwszy raz będzie mógł, jak mówi, zadośćuczynić prośbom publiczności i pokazać zdobycie krzyżackiego zamku.

– Postanowiliśmy wykonać „przeskok” do 1457 r., kiedy to Malbork ostatecznie się poddał, tyle że nie w walce, ale został sprzedany przez czeską załogę – wyjaśnia Spychała.

Reżyser podkreśla, że nie chodzi wyłącznie o rekonstrukcję wydarzeń: – „Oblężenie Malborka” to widowisko teatralne w plenerze.

W głównych rolach wystąpią profesjonalni aktorzy, m.in. Robert Gonera i Tomasz Karolak. Inscenizacja przygotowywana jest z rozmachem: w scenach batalistycznych uczestniczy nawet 300 osób.

W ciągu dnia będzie można oglądać m.in. turnieje konne, w tym najbardziej widowiskową konkurencję – jousting, czyli walkę jeźdźców na kopie. Od piątku otwarty dla publiczności będzie obóz rycerski i jarmark rzemiosł średniowiecznych.

„Oblężenie Malborka” jest jedną z największych historycznych inscenizacji tego rodzaju w Europie. Trwająca trzy dni impreza przyciąga ponad 150 tys. widzów.

Nic dziwnego – zamiast nudnej lekcji historii dostają barwne, oparte na faktach widowisko, do tego mnóstwo dodatkowych atrakcji. Trudno też o lepszą promocję dla zamku i Malborka, który w tym roku świętuje 700-lecie przeniesienia tu stolicy państwa krzyżackiego.

Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Kultura
Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Kultura
Polska kultura na EXPO 2025 w Osace
Kultura
Ile czytamy i jak to robimy? Młodzi więcej, ale wciąż chętnie na papierze